Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հիմքեր չի տեսնում երկրում իրանական «Մելաթ բանկի» մասնաճյուղի գործունեությունը դադարեցնելու համար, բաժնետերերը հազիվ թե նման որոշում ընդունեն: Այդ մասին օգոստոսի 22-ին Երևանում մամլո ճեպազրույցում ասել է ԿԲ ֆինանսական մոնիտորինգի կենտրոնի ղեկավար Դանիել Ազատյանը` մեկնաբանելով Ռոյթերսի հոդվածը: «Որպես Հայաստանի ԿԲ ներկայացուցիչ կարող եմ ասել, որ «Մելաթ բանկի» ֆինանսական ցուցանիշները մեզ թույլ չեն տալիս ասել, որ օրենքով նախատեսված ինչ-որ հիմքեր կան նրա գործունեությունը դադարեցնելու համար»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, 1996-ին ստեղծված «Մելաթ բանկ» ՓԲԸ-ն իր գործունեության առաջին փուլում բավական ակտիվ բանկ էր, մասնավորապես, հայ-իրանական հարաբերությունների կայացման և զարգացման գործում, սակայն վերջին շրջանում այն Հայաստանի բանկային համակարգում փոքր բանկ է դարձել իրականացվող գործարքների ծավալով:
Դրա հետ կապված մասնագետը նշել է, որ ԱՄՆ և Եվրոպայի երկրների իշխանությունները կոչ են անում և նույնիսկ արգելում բանկերին գործարքներ իրականացնել իրանական բանկերի հետ: «Հայաստանի ԿԲ-ն արգելքներ չի դնում «Մելաթ բանկի» մասնաճյուղի հետո գործարքներ կատարելու վրա, սակայն հայկական առևտրային բանկերը ստիպված են դադարեցնել նրա հետ աշխատանքը, որպեսզի հնարավորություն ունենան գործարքներ իրականացնել արտասահմանյան գործընկերների հետ»,- ասել է նա:
Այսպիսով, ինչպես պարզաբանել է Ազատյանը, այսօրվա դրությամբ «Մելաթ բանկը» աշխատում է միայն գլխամասային բանկի հետ, որը գտնվում է Թեհրանում և սպասարկում Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրային գործարնքները:
«Մեր միջազգային գործընկերներն ընդունում են մեր փաստարկները` Իրանի հետ առևտրային գործարքների ֆինանսական ապահովման անհրաժեշտությունը: Ես չէի ասի, որ դա Հայաստանի վրա անմիջական ճնշում է»,- հավաստիացրել է նա:
Անդրադառնալով ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի գործունեությանը, որի մասին նույնպես նշվել է Ռոյթերսի հոդվածում, Ազատյանն ասել է, որ արդեն 4-5 տարի Հայաստանի առևտրային բանկերը գրեթե հրաժարվել են արտասահմանյան բանկերի հետ միջբանկային գործարքներից: «ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ը թղթակցային հաշիվ չունի «Մելաթ բանկում» կամ որևէ այլ իրանական բանկում»,- ասել է նա:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը չի հապաղել արձագանքելու այսօր Reuters-ի հրապարակած հոդվածին այն մասին, որ Իրանը փորձում է Հայաստանում ընդլայնել իր բանկերի ներկայությունը` ի պատասխան միջազգային պատժամիջոցների խստացմանը:
«Կենտրոնական բանկը խստագույնս հետևում է Հայաստանի ֆինանսական կայունությանը վտանգող ցանկացած երևույթներին»,-ասվում է ՀՀ ԿԲ հայտարարությունում:
Ըստ բանկի տարածած հայտարարության, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բոլոր բանկերը, գտնվելով Կենտրոնական բանկի վերահսկողության ներքո, գործում են Հայաստանի Հանրապետության օրենքների, Կենտրոնական բանկի նորմատիվ և բանկերի ներքին իրավականակտերի շրջանականերում:
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկն առաջին հերթին պարտադրում է բանկերին և այլ ֆինանսական կազմակերպություններին իրականացնել բոլոր գործարքների մանրամասն ուսումնասիրություն՝ թույլ չտալու համար միջազգային հանրության կողմից ընդունելի չհամարվող գործառնություններում ներգրավումը:
Ինչ վերաբերում է «Մելլաթ բանկ» ՓԲԸ-ին, ապա այն Հայաստանում գործում է դեռևս 1996թ.-ից, բանկի հաճախորդներըհիմնականում Իրան-Հայաստան առևտրաշրջանառության մեջ ներգրավված փոքր և միջին ձեռնարկատերեր են, զբոսաշրջիկներ, ուսանողներ: Բանկի գործառույթները և ակտիվների մեծությունը վերջին 3-4 տարիների ընթացքում կտրուկ նվազել են (բանկի ակտիվները2010թ.-ի դեկտեմբերի 31-ից մինչև 2012թ.-ի հուլիսի 1-ը ընկած ժամանակահատվծում նվազել են ավելի քան 2 անգամ՝ 88 մլնԱՄՆ դոլարից կազմելով 40 մլն ԱՄՆ դոլար). բանկը չունի որևէ թղթակցային հաշիվ ինչպես եվրոպական և ամերիկյան բանկերի,այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բանկերի հետ:
Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բանկերը, չունեն թղթակցային հարաբերություններ նաև Իրանում գրանցվածբանկերի կամ ֆինանսական կազմակերպությունների հետ:
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը շարունակելու է խստագույնս հետևել հայաստանյան բոլորֆինանսական կառույցների և նրանց հաճախորդների վարքագծին և իրականացվող գործառույթներին՝ ՀայաստանիՀանրապետության ֆինանսական համակարգը զերծ պահելու համար կայունությանը վտանգող ցանկացած երևույթներից:

As Daniel Azatyan told a press conference commenting on Reuters article, Mellat Bank’s financial performance pointed to no reasons for terminating the institution’s activity.
“Mellat Bank CJSC was quite active during the initial phase of its activities, particularly In terms of development of Iranian-Armenian ties. However, significant drop in the bank’s assets has recently been recorded,” the expert said, adding that both U.S. and EU urge their banks against conduction of any transactions with Iranian financial institutions.
“Though CBA imposed no restrictions on transactions with Mellat Bank’s Armenian subsidiary, the country’s commercial banks were forced to halt cooperation with it to conduct transactions with foreign partners,” he said, adding that currently Mellat Bank cooperates with Tehran-based parent bank.
Dwelling on ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK’s activity, Mr. Azatyan noted that Armenian commercial banks conducted no international transactions with foreign banks for the past 4-5 years.
“ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK possessed correspondent account neither in Mellat Bank, not in any other Iranian bank,” the expert said.
The Central Bank of Armenia (CBA) earlier issued a response to Reuters article, claiming Iran expands presence in Armenian banking system, in answer to international sanctions.
“The banks in the Republic of Armenia, operating under the supervision of the Central Bank of Armenia (CBA), are subject to RA laws, CBA regulations and internal rules. One of CBA’s supervisory tiers is the provision of the adequate implementation of financial sanctions imposed on certain countries under relevant decisions of international organizations, such as the UN Security Council Resolutions.
Mellat Bank” CJSC has been operating in the Republic of Armenia since 1996; its clientele is primarily composed of small and medium enterprises involved in the foreign trade between the Islamic Republic of Iran and the Republic of Armenia, as well as of tourists and students. The bank’s activities and assets have dramatically decreased during the past 3-4 years; in the period from December 31, 2010 to July 1, 2012, the banks’ assets have decreased by more than 50%, dropping from USD 88 million to only USD 40 million. “Mellat Bank” CJSC holds no correspondent accounts either in the EU and the U.S. or in Armenia.
The banks in the Republic of Armenia, including “ACBA-Credit Agricole Bank” CJSC, hold no correspondent accounts with banks and financial institutions in the Islamic Republic of Iran. The banks in the Republic of Armenia are strictly bound to customer due diligence rules, in order to avoid any direct or indirect financing of individuals and companies related to nuclear proliferation programs,” CBA’s report reads.