Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հիմքեր չի տեսնում երկրում իրանական «Մելաթ բանկի» մասնաճյուղի գործունեությունը դադարեցնելու համար, բաժնետերերը հազիվ թե նման որոշում ընդունեն: Այդ մասին օգոստոսի 22-ին Երևանում մամլո ճեպազրույցում ասել է ԿԲ ֆինանսական մոնիտորինգի կենտրոնի ղեկավար Դանիել Ազատյանը` մեկնաբանելով Ռոյթերսի հոդվածը: «Որպես Հայաստանի ԿԲ ներկայացուցիչ կարող եմ ասել, որ «Մելաթ բանկի» ֆինանսական ցուցանիշները մեզ թույլ չեն տալիս ասել, որ օրենքով նախատեսված ինչ-որ հիմքեր կան նրա գործունեությունը դադարեցնելու համար»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, 1996-ին ստեղծված «Մելաթ բանկ» ՓԲԸ-ն իր գործունեության առաջին փուլում բավական ակտիվ բանկ էր, մասնավորապես, հայ-իրանական հարաբերությունների կայացման և զարգացման գործում, սակայն վերջին շրջանում այն Հայաստանի բանկային համակարգում փոքր բանկ է դարձել իրականացվող գործարքների ծավալով:
Դրա հետ կապված մասնագետը նշել է, որ ԱՄՆ և Եվրոպայի երկրների իշխանությունները կոչ են անում և նույնիսկ արգելում բանկերին գործարքներ իրականացնել իրանական բանկերի հետ: «Հայաստանի ԿԲ-ն արգելքներ չի դնում «Մելաթ բանկի» մասնաճյուղի հետո գործարքներ կատարելու վրա, սակայն հայկական առևտրային բանկերը ստիպված են դադարեցնել նրա հետ աշխատանքը, որպեսզի հնարավորություն ունենան գործարքներ իրականացնել արտասահմանյան գործընկերների հետ»,- ասել է նա:
Այսպիսով, ինչպես պարզաբանել է Ազատյանը, այսօրվա դրությամբ «Մելաթ բանկը» աշխատում է միայն գլխամասային բանկի հետ, որը գտնվում է Թեհրանում և սպասարկում Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրային գործարնքները:
«Մեր միջազգային գործընկերներն ընդունում են մեր փաստարկները` Իրանի հետ առևտրային գործարքների ֆինանսական ապահովման անհրաժեշտությունը: Ես չէի ասի, որ դա Հայաստանի վրա անմիջական ճնշում է»,- հավաստիացրել է նա:
Անդրադառնալով ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի գործունեությանը, որի մասին նույնպես նշվել է Ռոյթերսի հոդվածում, Ազատյանն ասել է, որ արդեն 4-5 տարի Հայաստանի առևտրային բանկերը գրեթե հրաժարվել են արտասահմանյան բանկերի հետ միջբանկային գործարքներից: «ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ը թղթակցային հաշիվ չունի «Մելաթ բանկում» կամ որևէ այլ իրանական բանկում»,- ասել է նա:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը չի հապաղել արձագանքելու այսօր Reuters-ի հրապարակած հոդվածին այն մասին, որ Իրանը փորձում է Հայաստանում ընդլայնել իր բանկերի ներկայությունը` ի պատասխան միջազգային պատժամիջոցների խստացմանը:
«Կենտրոնական բանկը խստագույնս հետևում է Հայաստանի ֆինանսական կայունությանը վտանգող ցանկացած երևույթներին»,-ասվում է ՀՀ ԿԲ հայտարարությունում:
Ըստ բանկի տարածած հայտարարության, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բոլոր բանկերը, գտնվելով Կենտրոնական բանկի վերահսկողության ներքո, գործում են Հայաստանի Հանրապետության օրենքների, Կենտրոնական բանկի նորմատիվ և բանկերի ներքին իրավականակտերի շրջանականերում:
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկն առաջին հերթին պարտադրում է բանկերին և այլ ֆինանսական կազմակերպություններին իրականացնել բոլոր գործարքների մանրամասն ուսումնասիրություն՝ թույլ չտալու համար միջազգային հանրության կողմից ընդունելի չհամարվող գործառնություններում ներգրավումը:
Ինչ վերաբերում է «Մելլաթ բանկ» ՓԲԸ-ին, ապա այն Հայաստանում գործում է դեռևս 1996թ.-ից, բանկի հաճախորդներըհիմնականում Իրան-Հայաստան առևտրաշրջանառության մեջ ներգրավված փոքր և միջին ձեռնարկատերեր են, զբոսաշրջիկներ, ուսանողներ: Բանկի գործառույթները և ակտիվների մեծությունը վերջին 3-4 տարիների ընթացքում կտրուկ նվազել են (բանկի ակտիվները2010թ.-ի դեկտեմբերի 31-ից մինչև 2012թ.-ի հուլիսի 1-ը ընկած ժամանակահատվծում նվազել են ավելի քան 2 անգամ՝ 88 մլնԱՄՆ դոլարից կազմելով 40 մլն ԱՄՆ դոլար). բանկը չունի որևէ թղթակցային հաշիվ ինչպես եվրոպական և ամերիկյան բանկերի,այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բանկերի հետ:
Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բանկերը, չունեն թղթակցային հարաբերություններ նաև Իրանում գրանցվածբանկերի կամ ֆինանսական կազմակերպությունների հետ:
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը շարունակելու է խստագույնս հետևել հայաստանյան բոլորֆինանսական կառույցների և նրանց հաճախորդների վարքագծին և իրականացվող գործառույթներին՝ ՀայաստանիՀանրապետության ֆինանսական համակարգը զերծ պահելու համար կայունությանը վտանգող ցանկացած երևույթներից:

Центробанк Армении не видит никаких оснований для прекращения работы иранского филиала «Мелат банка» в стране, более того, сами акционеры вряд ли примут такое решение. Об этом 22 августа на пресс-брифинге в Ереване сказал руководитель центра финансового мониторинга (ЦФМ) Центрального банка Армении Даниел Азатян, комментируя статью Reuters. «Как представитель Центрального банка Армении я могу сказать, что финансовые показатели «Мелат банка» не позволят нам говорить, что есть законом предусмотренные какие-либо основы для прекращения его деятельности», – сказал он.
По его словам, созданный в 1996 г. ЗАО «Мелат банк» на первом этапе своей деятельности был достаточно активным банком, в частности, в деле становления и развития ирано-армянских отношений, однако в последний период он стал наиболее маленьким банком в банковской системе Армении по объему реализуемых сделок.
В связи с этим специалист напомнил, что власти США и стран Европы призывают и даже запрещают своим банкам осуществляя какие-либо сделки с иранскими банками. «Центробанк же Армении не накладывал каких-либо запретов на осуществление сделок с филиалом иранского «Мелат банка», однако армянские комбанки были вынуждены прекратить работать с ним, чтобы иметь возможность осуществлять сделки со своими зарубежными партнерами», – пояснил он.
Таким образом, как пояснил Даниел Азатян, на сегодняшний день ЗАО «Мелат банк» работает только с головным банком, расположенным в Тегеране, и обслуживает торговые сделки между Арменией и Ираном.
Тем не менее, как сообщил специалист, международные структуры периодически требуют предоставление отчетностей в отношении деятельности сомнительных по их мнению финансовых структур в контексте «иранского фактора», беспокоящего мировое сообщество, куда естественно входит и ЗАО «Мелат банк». «Наши международные партнеры принимают как должное наши аргументы – необходимость финансового обеспечения торговых сделок с Ираном. Я бы не сказал, что это непосредственное давление на Армению», – заверил он.
Касаясь деятельности ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK, о котором также было упомянуто в статье Reuters, руководитель ЦФМ ЦБ РА сказал, что вот уже на протяжении 4-5 лет комбанки Армении практически отказались от межбанковских сделок с зарубежными банками. «ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK не имеет и скорее всего не имел какого-либо документарного счета в «Мелат банк» или в ином иранском банке и не осуществляет какие-либо программы с ними, – сказал он.
Центральный банк Армении накануне не замедлил отреагировать на опубликованную сегодня статью Reuters о том, что Иран пытается расширить присутствие своих банков в Армении в ответ на ужесточение международных санкций. «Центробанк Армении очень внимательно следит за всеми возможными явлениями, угрожающими финансовой стабильности страны», – говорится в заявлении ЦБ РА.
Согласно заявлению ЦБ РА, все действующие на территории Армении банки находятся под надзором Центробанка и действуют в рамках принятых нормативных актов, более того, их деятельность также подотчетна требованиям международных структур, в частности, СБ ООН.
Что же касается деятельности ЗАО «Мелат банк», то его клиентами являются вовлеченные в торговые отношения представители малого и среднего бизнеса, туристы и студенты. Более того, за последние 3-4 года активы банка значительно уменьшились, и по состоянию на 1 июля 2012 года составили 40 млн долларов против 88 млн долларов в 2010 году. У банка также нет никаких документарных счетов ни с европейскими, ни с американскими, ни даже с действующими на территории Армении банками.
В заявлении ЦБ РА также подчеркивается, что армянские комбанки, в том числе и ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK, не имеют документарные отношения с зарегистрированными в Иране банками и иными финансовыми организациями. Торговля Ирана с Арменией требует трансграничных банковских операций. По словам президента Ирана Махмуда Ахмадинежада, годовой торговый оборот Ирана с Арменией составляет около $1 миллиарда.