Հայկական ԶԼՄ-ներում հայտնվող տեղեկատվությունն այն մասին, որ երկրի բանկերը հրաժարվում են սպասարկել Սիրիայի քաղաքացիներին, մասնավորապես, հաշվեհամար բացել կամ փոխանցում իրականացնել, ոչ մի հիմք չունի: Այդ մասին օգոստոսի 22-ին Երևանում մամլո ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԿԲ ՖՄԿ ղեկավար Դանիել Ազատյանը:
«Բանկերն առաջադրում են որոշակի պահանջներ, այդ թվում` անձի ինքնության ստուգում, համապատասխան փաստաթղթերի առկայություն, հաշվեհամարի բացման նպատակը և այլն: Եթե ինչ-որ խնդիրներ են լինում փաստաթղթերի հետ, ապա բնական է, որ քաղաքացին մերժում է ստանում»,- ասել է նա:
Նրա հաղորդմամբ, այս հարցով ԿԲ է դիմել Սիրիայի մեկ քաղաքացի: Նա նաև հավաստիացրել է, որ հայկական առևտրային բանկերը սահմանափակումներ չեն կիրառում Սիրիայի քաղաքացիների նկատմամբ:

22 Август 2012 - 10:33 AMT
Появившаяся в армянских СМИ информация о том, что банки страны отказываются обслуживать сирийских граждан, в частности, открывать счет или осуществлять перевод, не имеет под собой основания. Об этом 22 августа на пресс-брифинге в Ереване заявил руководитель ЦФМ ЦБ РА Даниел Азатян.
«Банки предъявляют определенные требования, в том числе, проверка идентичности личности, наличие соответствующих документов, цель открытия счета и т.д. Если бывают какие-либо проблемы с документами, то, естественно, что гражданин получит отказ», – сказал он.
По этому вопросу, как сообщил Даниел Азатян, в Центробанк Армении обратился лишь один сирийский гражданин. Он также заверил, что армянские комбанки не применяют какие-либо ограничения в отношении сирийских граждан.