Գյուղատնտեսությանը բաժին է ընկնում հանրապետության զբաղվածների ընդհանուր թվի 44.7 %-ը: Գյուղատնտեսությունում զբաղված են շուրջ 500 հազ. մարդ: Հետևաբար գյուղատնտեսությունը կարևոր նշանակություն ունի նաև երկրի զբաղվածության ապահովման գործում: Այդ մասին օգոստոսի 24-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով ընթացիկ տարվա հունվար-հուլիսին գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի արժեքը կազմել է 290.5 մլրդ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 10.2 %-ով: Ճյուղում աճը ապահովվել է ինչպես բուսաբուծության, այնպես էլ անասնապահության արտադրանքի ավելացման հաշվին: Սակայն բուսաբուծության ճյուղում աճը առավել ակնհայտ է, ըստ օպերատիվ տվյալների այն կազմել է ավելի քան 20.0 %: Անասնաբուծությունում համախառն արտադրանքի ծավալները գերազանցել են նախորդ տարվա ցուցանիշը ավելի քան 2.0 %-ով:
Երկրի համախառն նեքին արդյունքի (ՀՆԱ) ձևավորման մեջ կարևոր դերակատարություն ունի գյուղատնտեսության ոլորտը, սակայն նրա մասնաբաժինը սկսած 2005 թվականից ունեցել է նվազման միտում, որը շարունակվել է մինչև 2010 թվականը:
2010 թվականին համախառն ներքին արդյունքի մեջ գյուղատնտեսության մասնաբաժինը կազմել է 17.0 %:
2011 թվականին և ընթացիկ տարվա անցած ժամանակահատվածում գյուղատնտեսության ոլորտում տնտեսավարողների ջանքերի և իրականացված մի շարք պետական աջակցության ծրագրերի արդյունքում գյուղատնտեսության արտադրության ծավալների ավելացումը հանգեցրին երկրի համախառն ներքին արդյունքի մեջ գյուղատնտեսության ոլորտի տեսակարար կշռի էական ավելացման և այն 2011թ. տվյալներով կազմել է 20.2 %: Ընթացիկ տարվա միտումները ցույց են տալիս, որ երկրի ՀՆԱ-ի ձևավորման մեջ կպահպանվի և կավելանա գյուղատնտեսության բարձր տեսակարար կշիռը:
2012թ. հունվար-հունիս ամիսների տվյալները վկայում են, որ արտահանման ընդհանուր ծավալները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել 13.5 %-ով, սակայն գյուղատնտեսական ծագման արտադրատեսակներինը նշված ժամանակահատվածում ավելացել են 55.7 %-ով: Նման միտում պահպանվել է նաև ընթացիկ տարվա հուլիս ամսին:
Արտահանված արտադրանքի մեջ գյուղատնտեսական ծագման արտադրատեսակների տեսակարար կշիռը 2012թ. առաիջին կիսամյակում կազմել է 19.1 % նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 13.9 %-ի դիմաց:

24 Август 2012 - 10:19 AMT
Валовой объем произведенной сельхозпродукции Армении по итогам семи месяцев 2012 года составил 291,5 млрд драмов, рост на 10,2%
Валовой объем произведенной сельхозпродукции по итогам семи месяцев 2012 года составил 291,5 млрд драмов, что на 10,2% больше аналогичного периода 2011 года. Об этом 24 августа на пресс-конференции в Ереване сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян. При этом, по его словам, по линии растениеводства рост составил более 20%, а по линии животноводства – 2%.
Как отметил глава госведомства, сфера сельского хозяйства является одной из важнейших отраслей экономики Армении, поскольку на ее долю приходиться порядка 44,7% от общего числа занятых населения республики или 550 000 человек. «Сфера сельского хозяйства также играет важную роль в деле формирования ВВП страны.
Начиная с 2005 года до 2010 года, в ней были отмены тенденции спада удельного веса. Если в 2010 год удельный вес сферы сельского хозяйства в ВВП составил 17%, то в 2011 году эта доля составила 20.2%, а сегодняшние показатели свидетельствуют о том, что по итогам 2012 года будет отмечен рост данного показателя», – добавил он.
Более того, по словам министра, сфера сельского хозяйства занимает важную роль в деле увеличения объемов экспорта. Так, за первые семь месяцев текущего года объем экспорта увеличился на 13% при том, что экспорт продукции сельхозяйственного происхождения увеличился на 55,7%.