Արդեն 35 600 ֆերմերներ օգտվել են արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերից, որոնք սուբսիդավորվում են պետության կողմից գյուղատնտեսությանն աջակցելու ծրագրի շրջանակներում: Այդ մասին օգոստոսի 24-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Դրա հետ կապված նա նշել է, որ արդեն սեպտեմբերին ֆերմերներին կտրամադրվեն 7.5 մլրդ դրամի արտոնյալ վարկեր Պետք է նշել, որ 2011-ին երկու փուլերով 25 200 ֆերմերներին տրամադրվել են 17.4 մլրդ դրամի արտոնյալ վարկեր, 2012-ին առաջին փուլով 9 100 շահառուներ ստացել են 7,4 մլրդ դրամի սուբսիդավորված վարկեր:
Արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերի առավելագույն չափսը կազմում է 3 մլն դրամ, 14 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով (4-6 տոկոսը կազմում են պետական սուբսիդիաները) 6 ամիս արտոնյալ ժամկետով, մարման ժամկետը` մինչև 2 տարի առանց վաղաժամ մարելու համար տուգանքների:

35 600 farmers have already benefited from government-allocated agriculture preferential loans, Agriculture Minister said.
Sergo Karapetyan noted that starting from September, Armenian farmers will get preferential loans at the amount of AMD 7,5 bln.
He further said that the program will bear a consistent nature, with loan terms probably to be reconsidered to boost their accessibility for villagers.
In 2011, preferential loans at the amount of AMD 17,4 bln. were allocated to 25 200 farmers in two stages, with 9 100 beneficiaries having received AMD 7,4 bln. subsidized loans in 2012
The maximum amount of preferential farm loans allotted totals AMD 3 mln with 14% lending rate, 6-month grace period and up to 2 years of maturity date with no early repayment penalties.