Այնուամենայնիվ, Reuters գործակալությունը ինչ-որ առումով կասկածի է ենթարկել նրա «ազնվությունը», հոդված հրապարակելով այն մասին, որ Իրանը փորձում է ընդլայնել իր բանկերի ներկայությունը Հայաստանում` ի պատասխան միջազգային պատժամիջոցների խստասման: Մասնավորապես, կասկածի տակ է դրվել երկու բանկերի` «Մելաթ բանկի» և ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-ի, աշխատանքները: Ինչին բանկը չի հապաղել պատասխանել. «Կենտրոնական բանկը խստագույնս հետևում է Հայաստանի ֆինանսական կայունությանը վտանգող ցանկացած երևույթներին»: Ըստ բանկի տարածած հայտարարության, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բոլոր բանկերը, գտնվելով Կենտրոնական բանկի վերահսկողության ներքո, գործում են Հայաստանի Հանրապետության օրենքների, Կենտրոնական բանկի նորմատիվ և բանկերի ներքին իրավականակտերի շրջանականերում:
Ավելին, տեխնիկական տեսանկյունից ֆինանսական գործարքներ կատարել Իրանի այն քաղաքացիների հետ, ովքեր ներառված են ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցների ցուցակում, անհնար է: Այդ անուններն ու ցուցակները պարտադիր են Հայաստանի համար, դրանք ավտոմատացված են բոլոր բանկերի համապատասխան ծրագրերում:
Պարզ է, որ ԱՄՆ և եվրոպական երկրների իշխանությունները կոչ են անում իրենց բանկերին զերծ մնալ իրանական բանկերի հետ աշխատանքից: Հայաստանը լավ գործընկերային հարաբերություններ ունի Իրանի ֆինանսական մարմինների հետ. փոխանակվում ենք անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ, հարցումներ ուղարկում, պատասխաններ ստանում: Ըստ Իրանի նախագահի, Հայաստանի և Իրանի տարեկան առևտրային շրջանառությունը կազմում է 1 մլրդ դոլար: Ուստի այսօրվա դրությամբ, «Մելաթ բանկը» աշխատում է միայն գլխավոր բանկի հետ, որը տեղակայված է Թեհրանում: Հնարավոր է, որ Reuters-ի համար կասկածի տեղի է տվել այն, որ Հայաստանը և Ուկրաինան այսօրվա դրությամբ երաշխավոր են Իրանի համար ֆինանսական հետախուզության մարմինների «Էգմոնտ» խմբի մեջ մտնելու ճանապարհին:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հիմքեր չի տեսնում երկրում իրանական «Մելաթ բանկի» մասնաճյուղի գործունեությունը դադարեցնելու համար, բաժնետերերը հազիվ թե նման որոշում ընդունեն: Անդրադառնալով ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի գործունեությանը, որի մասին նույնպես նշվել է Ռոյթերսի հոդվածում, Ազատյանն ասել է, որ արդեն 4-5 տարի Հայաստանի առևտրային բանկերը գրեթե հրաժարվել են արտասահմանյան բանկերի հետ միջբանկային գործարքներից: «ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ը թղթակցային հաշիվ չունի «Մելաթ բանկում» կամ որևէ այլ իրանական բանկում:

As head of the center Daniel Azatyan noted, Armenia had never been included in Council of Europe’s list of countries engaged in money laundering, in contrast to Azerbaijan and Ukraine. Moreover, Armenia’s banking system has always boasted financial stability, quite strict regulations and good relations with foreign partners.
The Central Bank of Armenia (CBA) earlier issued a response to Reuters article, which claimed Iran expands presence in Armenian banking system, amid international sanctions.
Particularly the activities of Mellat Bank CJSC and ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK were questioned.
“The banks in the Republic of Armenia, operating under the supervision of the Central Bank of Armenia (CBA), are subject to RA laws, CBA regulations and internal rules. One of CBA’s supervisory tiers is the provision of the adequate implementation of financial sanctions imposed on certain countries under relevant decisions of international organizations, such as the UN Security Council Resolutions,” CBA report reads.
Moreover, conduction of any financial transactions with Iranian officials included in UN Security Council’s sanctions list is technically impossible, with the names and lists automated in relevant programs of all the banks.
Given U.S. and European countries calls upon their banks against cooperating with Iranian financial institutions, Armenian banks were forced to halt cooperation with Mellat Bank to maintain ties with foreign partners.
Meanwhile, Armenia boasts good financial relations with Iran, with trade cooperation between the two countries requiring cross-border banking operations.
According to Iran’s leader Mahmoud Ahmadinejad, Armenian-Iranian annual trade turnover totals about USD 1 bln. Currently Mellat Bank cooperates with Tehran-based parent bank, servicing trade agreements between the two states. Maybe ensuring of Egmont Group’s operation by Armenia and Ukraine stirred up Reuters’ doubts?
It’s noteworthy that CBA sees no reasons for closure of Iranian Mellat Bank’s Armenian subsidiary.
As to ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK’s activity, CBA leadership noted that Armenian commercial banks conducted no international transactions with foreign banks for the past 4-5 years.
ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK holds no correspondent accounts with banks and financial institutions in the Islamic Republic of Iran neither in Mellat Bank, nor in any other Iranian bank.