Այս տարվա դեկտեմբերին կլրանա Վիեն-Գորիս քույր քաղաքների բարեկամության 20-րդ տարին: Ինչպես այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց ՆԱՄ տնօրեն Նարեկ Հարությունյանը, այդ կապակցությամբ Հայաստան ժամանած Վիենի Le CIEM նվագախումբն ու «Նարեկացի» ժողովրդական նվագարանների համույթը արդեն համատեղ ելույթներ են ունեցել Գորիսում, Սիսիանում և Նարեկացի արվեստի միությունում: Նա հավելեց, որ համերգաշարը կազմակերպվել է նաև հայ-ֆրանսիական դիվանագիտական հարաբերությունների 20-ամյակի առթիվ և կեզրափակվի այսօր` ժամը 18:00 Կոմիտասի անվ. Կամերային երաժշտության տանը կայանալիք համերգով:
«Ադաջո» երաժշտական-մշակութային ՀԿ նախագահ և համերգների կազմակերպիչ Կարինե Գրիգորյանն իր հերթին նշեց, որ քույր քաղաքների միջև մշակութային համագործակցությունը սկիզբ է առել 2004 թվականին և հույս հայտնեց, որ այն շարունակական բնույթ կկրի: Ինչպես նկատեց Le CIEM ֆրանսիական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Ֆրանսուազ Տեզ-Տուղնյեն, նվագախմբի երաժիշտները 11-20 տարեկան 32 երեխաներ են, ովքեր իրենց համար նոր երկիր ու մշակույթ բացահայտեցին այս համերգների արդյունքում: «Նարեկացի» ժողնվագարանների համույթի գեղարվեստական ղեկավար Հովիկ Սահակյանը հավելեց, որ երաժշտությունն առանց լեզվի իմացության հաղորդակցվելու լավագույն միջոցն է: Նա նշեց, որ ֆրանսիացի երաժիշտներն իսկապես սիրեցին մինչ այդ անծանոթ հայկական ժողովրդական երաժշտությունը և անգամ երաժշտական գործիքներ են գնել, որպեսզի սովորեն նվագել:
Վերջում Վիենի հայ մշակույթի տան տնօրեն Պատրիկ Չոբոյանը հաղորդեց, որ Վիեն-Գորիս քույր քաղաքների բարեկամության 20-ամյակի առթիվ տոնական միջոցառումներ են ծրագրված այս տարվա հոկտեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 13:

В декабре этого года исполнится 20 лет дружбы между городами-побратимами Вьеном (Франция) и Горисом. Как сказал 25 августа во время пресс-конференции директор Союза искусства “Нарекаци” Нарек Арутюнян, по этому поводу прибывший из Вьена оркестр ”Le CIEM” уже успел выступить с ансамблем народных инструментов “Нарекаци” в Горисе, Сисиане и союзе искусств “Нарекаци”.
Он добавил, что цикл концертов организован и в честь 20-летия установления дипломатических отношений с Францией, он завершится сегодня, 25 августа в 18:00 часов.
Председатель культурно-музыкального ОО “Ададжио” и организатор концерта Карине Григорян, в свою очередь, отметила, что культурное сотрудничество между двумя городами-побратимами началось еще в 2004 году, и выразила надежду на то, что они будут носить продолжительный характер.
Как отметил художественный руководитель французского оркестра “Le CIEM” Франсуаза Тез-Тухнье, в оркестре 32 музыканта в возрасте 11-20 лет, и все они в результате этих концертов открыли для себя новую страну и культуру.
Художественный руководитель ансамбля народных инструментов “Нарекаци” Овик Саакян добавил, что музыка является лучшим средством общения, когда существуют языковые барьеры. Он отметил, что французские музыканты действительно полюбили доселе им незнакомую армянскую народную музыку, и даже успели купить инструменты, чтобы научиться играть ее.
В конце директор Дворца культуры Вьена Патрик Чобоян сообщил, что в связи с юбилеем запланированы праздничные мероприятия с 29 октября по 13 декабря 2012 года.