Հավանականությունը, որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը սեպտեմբերին կայանալիք նիստի ժամանակ կհայտարարի քանակական մեղմացման ծրագրի մասին, մեծանում է: ԴՊՀ նախագահ Բեն Բերնանկեն կողմ է հանդես եկել ԴՊՀ հետագա գործողություններին, ընդգծելով, որ քանանակական մեղմացումը ավելի վաղ նպաստել է ԱՄՆ տնտեսությունում շարունակաբար վատացող իրավիճակի բարելավմանը, սակայն այնուամենայնիվ, դրդում է գերատեսչությանն ընդունել նոր «անհրաժեշտ» միջոցառումներ: Ֆինանսական շուկաներն արդեն սպասում են ամերիկյան տպող սարքերի գործարկմանը. այդ համատեքստում եվրոյի արժեքը, թուլացող դոլարի ֆոնի վրա, աճում է:
Մինևնույն ժամանակ Եվրոպայում Հունաստանը հայտարարում է տնտեսությունում առկա հաջողությունների մասին. երկրի վարչապետը հավաստիացնում է, որ միջազգային վարկատուների «եռյակի» զեկույցը կհաստատի իր խոսքերը: Ֆրանսիայի նախագահ Օլլանդը և Գերմանիայի կանցլեր Մերկելը միաձայն պնդում են, որ ցանկանում են, որ Հունաստանը մնա եվրագոտում: Արդյունքում, հունական հարցի շուրջ փորձագետների եզրակացության պարագայում, եվրոն կարող է լրացուցիչ ազդակ ստանալ աճի շարունակականության համար:
«Տեխնիկական առումով, ակնկալում ենք կորեկցիոն աճ` սկսած 1,2440 ցուցանիշից և գերադասում ենք վաճառել 1,2500-ից սկսած»,-ընդգծում են FOREX CLUB-ում:

Вероятность того, что Федеральная резервная система США объявит о программе количественного смягчения на своем заседании в сентябре увеличивается. Председатель ФРС Бен Бернанке выступил за дальнейшие действия ФРС, подчеркнув, что количественное смягчение содействовало ранее восстановлению, таким образом, продолжающееся ухудшение ситуации в экономике Соединенных Штатов, все же подталкивает ведомство на принятие новых «необходимых» мер. Ожидание запуска американских печатных машин уже учитывается финансовыми рынками: так стоимость евро растет, на фоне слабеющего доллара.
В то же самое время в Европе Греция делает сильные заявления в отношении успехов экономики: премьер-министр страны уверяет, что отчет «тройки» международных кредиторов подтвердит его слова. Президент Франции Оланд и канцлер Германии Меркель хором говорят о том, что хотят оставить Грецию в зоне хождения евро. В результате, при положительном заключении экспертов по греческому вопросу, евро в состоянии получить дополнительный импульс для продолжения роста.
«С технической точки зрения мы ожидаем коррекционного движения до отметки 1,2440 и предпочитаем продавать от 1,2500», – отмечают в FOREX CLUB.