Հայաստանի խորհրդարանում արդեն ներկայացվել է հաշվետվություն առաջին կիսամյակում բյուջեի կատարողականության մասին, իսկ երկրի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը ներկայացրել է առաջին յոթ ամիսների մակրոտնտեսական ցուցանիշները, որոնք բավական «տպավորիչ են»: Օգոստոսի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել ֆինասնավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը: Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանում 2012-ի հունվար-հուլիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 7 տոկոս 2011-ի նույն շրջանի համեմատ: Միաժամանակ, նրա խոսքով, ՀՆԱ հաշվարկով այդ ցուցանիշը կազմում է 5.5-6 տոկոս, այն դեպքում, երբ պետբյուջով նախատեսված է 4.2 տոկոս ցուցանիշ:
Միաժամանակ պատգամավորն ուշադրություն է դարձրել, որ արդեն մի քանի տարի շարունակ Հայաստանին հաջողվում է ապահովել երկրի ՀՆԱ-ի դիվերսիֆիկացիա արդյունաբերական ոլորտի աճի ապահովման հաշվին, ինչը թույլ կտա երկրին ավելի հեշտ հաղթահարել արտաքին շոկերը: «Մենք զգալի աճ ունենք` ընթացիկ տարվա առաջին յոթ ամիսների արդյունքներով 13 տոկոսից բարձր, 2011-ի նույն շրջանի համեմատ»,- ասել է նա: Այդ առումով Մինասյանն առանձնացրել է նաև այն, որ արդյունաբերական ոլորտում նույնպես առկա է դիվերսիֆիկացիա հինգ հիմնական ուղղություններով` բարձր տեխնոլոգիաներ, վերամշակվող ոլորտ, լեռնահումքային արդյունաբերություն, մետաղամշակման ոլորտ, ինչպես նաև թեթև արդյունաբերություն:
Ինչպես նշել է պատգամավորը, Հայաստանը զգալի հաջողություններ է արձանագրում արտահանման պոտենցիալի ավելացման ուղղությամբ` արտահանման ուղղվածություն ունեցող ընկերություններին հարկային արտոնություններ տրամադրելու հաշվին: 2012-ի հունվար-հուլիսին 2011-ի նույն շրջանի համեմատ արտահանումը կազմել է 802,2 մլն դոլար (319.1 մլրդ դրամ), աճը` 13.1 տոկոս: 2012-ի հունվար-հուլիսին 2011-ի նույն շրջանի համեմատ ներկրումը կազմել է 2 336.3 մլն դոլար (928,5 մլրդ դրամ), աճը` 6,4 տոկոս:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսության ոլորտին` նա նշել է, որ բարենպաստ կլիմայական պայմանները թույլ են տվել այս ոլորտում ապահովել ավելի քան 10 տոկոս աճ, այդ թվում նաև գյուղի և գյուղացիների աջակցությանն ուղղված կառավարության կողմից իրագործվող ծրագրերի հաշվին:
Ծառայությունների ոլորտում նույնպես կան դրական միտումներ, աճը` շուրջ 10 տոկոս: Իսկ ահա շինարարության ոլորտը դեռ շարունակում է անկում արձանագրել, չնայած շինարարական աշխատանքների իրագործման ուղղությամբ կառավարության ջանքերին, մասնավորապես, աղետի գոտում և հիփոթեքային ծրագրերի աջակցությունը: «Սակայն մինչև ճգնաժամն այդ շուկայի գերհագեցվածությունը դեռ թույլ չի տալիս իրագործել նոր նախագծեր, որոնք կարող էին աճ ապահովել»,- հավելել է նա:

28 Август 2012 - 10:55 AMT
Гагик Минасян назвал макроэкономические показатели Армении по итогам семи месяцев 2012 года «впечатляющими»
В парламент Армении уже представлен отчет о выполняемости бюджета за первое полугодие, а Национальная статистическая служба страны представила макроэкономические показатели за первые 7 месяцев, которые достаточно «впечатляющие». Такое мнение 28 августа на пресс-конференции в Ереване высказал председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян. Он напомнил, что показатель экономической активности в Армении в январе-июле 2012 года составил 7,7% по сравнению с аналогичным периодом 2011 года. При этом, по его словам, в расчете на ВВП этот показатель составляет 5,5-6%, при том что в госбюджете заложен показатель в 4,2%.
Одновременно депутат обратил внимание на то, что уже несколько лет подряд Армении удается обеспечить диверсификацию ВВП страны за счет обеспечения роста промышленной сферы, что позволит стране легче преодолеть внешние шоки. «У нас есть значительный рост – выше 13%, по итогам первых семи месяцев текущего года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года», – сказал он. В этом контексте Гагик Минасян выделил и то, что в промышленной сфере также есть диверсификация по пяти основным направлениям: высокие технологии, перерабатывающая отрасль, горно-сырьевая промышленность, металлообрабатывающая отрасль, а также легкая промышленность.
Как отметил депутат, значительные успехи Армения фиксирует и по наращиванию экспортного потенциала за счет предоставления налоговых льгот экпортоориентированным компаниям. В январе-июле 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года экспорт составил $802.2 млн (319,1 млрд драмов), рост – на 13,1%. В январе-июле 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года импорт составил $2 336.3 млн (928.5 млрд драмов), рост – на 6.4%.
Касаясь сферы сельского хозяйства, он отметил, что благоприятные климатические условия позволили обеспечить в этой сфере рост на более чем 10%, втом числе и за счет реализуемых правительством программ по поддержке села и сельчан. Здесь Гагик Минасян ожидает небольшое увеличение показателя к концу года. В сфере услуг тоже есть положительные тенденции – рост порядка 10%. А вот сфера строительства все еще продолжает фиксировать спад, несмотря на усилия правительства по реализации строительных работ, в частности, в зоне бедствия и содействия по ипотечным программам. «Однако сверхнасыщенность этого рынка до кризиса пока не позволяет реализовывать новые проекты, которые смогли бы обеспечить рост», – добавил он.