Հայաստանը լավ հարաբերություններ ունի ԵՄ հետ եվրաինտեգրման գործընթացում և «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի ակտիվ մասնակից է: Ինչպես օգոստոսի 28-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը, Աժ աշնանային նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանը կվավերացնի ԱՊՀ ազատ առևտրի գոտուն միանալու մասին պայմանագիրը, հետևելով Ռուսաստանի ու Բելառուսի օրինակին, որի մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է մասնակից երկրների կողմից 2011 թվականի վերջում:
Ավելին, ըստ նրա նախապատրաստական փուլում է ԵՄ հետ ազատ առևտրի մասին պայմանագի կնքումը, ինչը թույլ կտա հայ արտադրողներին առանց խոչընդոտների վաճառել սեփական արտադրանքը արտաքին շուկայում:
Ինչ վերաբերում է եվրասիական միությանը Հայաստանի միանալուն, ապա այստեղ Գագիկ Մինասյանը մի շարք խնդիրներ է տեսնում, առաջին հերթին ընդհանուր սահմանի բացակայությունը այդ միավորման անդամների հետ, որոնք նաև միասնական Մաքսային միության անդամ են: Նաև պարզ չէ, թե ինչ մեխանիզմներից կկարողանա օգտվել Հայաստանը այդ ընկերակցությանն անդամագրվելու դեպքում:
Բացի այդ, ըստ պատգամավորի, այսօր Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն չունեն մաքսային սահման և հանդես են գալիս որպես միասնական երկիր մեկ մաքսային տարածքով և ընդհանուր տնտեսությամբ: «Եվ եթե մի կողմ թողնենք մնացած մյուս բոլոր հարցերը, ապա բոլոր այն երկրները, որոնք ցանկանում են եվրասիական ընկերակցության անդամ դառնալ 2015 թվականից հետո, այսօր արդեն փորձում են ստեղծել միասնական մաքսային տարածք»,-ասել է նա:

Armenia enjoys friendly relations with the EU and CIS countries and is an active member of Eastern Partnership (EaP) project, chairman of the National Assembly Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary Affairs said.
As Gagik Minasyan told a press conference, Armenia will ratify the agreement on joining free trade zone with CIS during the fall parliamentary session.
“Document on Armenia’s joining the free trade agreement with the EU will enable Armenian entrepreneurs to present own products in foreign markets without any obstacles,” the MP said.
Dwelling on Armenia’s joining the Eurasian community, Mr. Minasyan noted absence of a common border with the union’s member-states and the mechanisms to facilitate Armenia’s integration process among the main problems.
“Armenia and Nagorno Karabakh currently represent a single country with common economy due to absence of a customs border. Moreover, the countries willing to join the Eurasian community after 2015 are already taking efforts in establishment of a single customs territory,” he said.