Մոնրեալում 61 տարեկանում մահացել է կանադահայ նկարիչ Արմանդ Թաթոսյանը: Օգոստոսի 23-ին վրա հասած մահվան մասին երեքշաբթի օրը հայտնել է նրա քույրը` Մերի Թաթոսյանը: 2007 թվականից ի վեր, երբ նկարիչը կաթվածահար եղավ և զրկվեց նկարելու ընդունակությունից, նրա մասին հոգ էր տանում քույրը, հաղորդում է Global News-ը:
Արմանդ Թաթոսյանը ծնվել է Եգիպտոսում և արվեստին ծանոթացել պապի շնորհիվ: Թաթոսյանը նկարչական կրթությունը ստացել է ֆրանսահայ հանրահայտ նկարիչ և ճարտարապետ Ժան Գառզուի և նկարիչ Բեռնար Բուֆեի մոտ: Թաթոսյանը նաև որմանկարչություն է ուսանել Իտալիայում` Կարարայի ակադեմիայում:
1973թ. նա դարձավ Կանադայի Արվեստի թագավորական ակադեմիայի ամենաերիտասարդ անդամը:
Թաթոսյանը հիմնականում աբստրակտ ոճով էր ստեղծագործում, պատկերում էր բնանկարներ և նատյուրմորտներ, աշխատում էր յուղաներկով: Նրա առանձնացող ոճը ստացավ «Թաթոսյանիզմ» անվանումը:
Արմանդ Թաթոսյանի աշխատանքները ցուցադրվում են Կվեբեկի, ինչպես նաև Հունաստանի, Իտալիայի, Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների թանգարաններում, Կանադայի Ազգային պատկերասրահում և այլուր:

В Монреале на 61 году жизни скончался канадский художник армянского происхождения Арманд Татосян. О его кончине 23 августа сообщила его сестра Мэри Татосян. С 2007 года художник был парализован и лишен возможности творить, заботу о нем взяла его сестра, сообщает Global News.
Арманд Татосян родился в Египте. Он познакомился с искусством благодаря своему деду. Художественное образование он получил у известных французских художников Жана Гарзу и Бернара Буфе. Он изучал в Италии искусство фрески.
В 1973 году он стал самым молодым членом Королевской академии искусств. Он в основном писал в стиле абстракционизма, среди его работ натюрморты, пейзажи, он писал маслом. Его особый стиль даже стали называть “Татосянизмом”.
Работы канадского армянина выставляются в музеях Греции, Италии, Армении и США, в Национальной галерее Канады и др.