Կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացման շրջանակներում ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ է մտցրել ՀՀ «Եկամտահարկի մասին օրենքում», որի համաձայն, արդեն 2013 թ. հունվարի 1-ից կփոխվի աշխատավարձերի հարկման ձևը, սակայն աշխատավարձերի նվազում չի լինի: Այդ մասին այսօր` օգոստոսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսում վստահեցրեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
Վ. Գաբրիելյանը նշեց, որ օրենքով արգելվում է գործատուին` 2013 թ. հունվարին առանց հիմնավոր պատճառաբանման նվազեցնել աշխատողների աշխատավարձը, այլապես նրանց մոտ կառաջանան հավելյալ հարկային պարտավորություններ: Նա բացառել է նաև «ստվերի» առաջացումը, քանի որ ըստ Աշխատանքային օրենսգրքի գործատուները ստիպված են լինելու ներկայացնել հանգամանալից բացատրություններ:
Նրա տեղեկացմամբ` նոր, միասնական եկամտահարկը կունենա հետեւյալ դրույքաչափերը` 24.4% (մինչեւ ամսական 120 հազ. եկամտի դեպքում) եւ 26 % (ամսական 120 հազ. դրամը գերազանցելու դեպքում): Այս դրույքաչափերը կփոխարինեն այսօրվա գործող եկամտահարկին ու սոցիալական աապահովության վճարներին:
Ըստ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի` գործատուները նույնպես հավելյալ ծախսեր չեն կատարի: Ամսական 100 հազ. դրամ աշխատավարձ վճարելիս գործատուի հավելյալ ծախսը ընդամենը 775 դրամ է, որը սակայն կփոխհատուցվի հաշվետվությունների քանակի նվազման, դրանց կազմման վրա ծախսվող ջանքերի կրճատման շնորհիվ: Այսինքն` գործատուն ներկայիս երկու հաշվետվության փոխարեն (եկամտահարկի ու սոցիալական ապահովության) կկազմի միայն մեկ միասնական հաշվետվություն, ու պարտադիր այն կներկայացնի էլեկտրոնային եղանակով:
2013 թ. հունվարի 1-ից գործատուները պետք է պարտադիր կերպով հաշվետվություն ներկայացնեն միասնական եկամտահարկի մասին էլեկտրոնային տարբերակով և էլեկտրոնային ստորագրությամբ:

28 Август 2012 - 13:18 AMT
В рамках реализации пенсионных реформ правительство Армении внесло изменения в закон РА «О подоходном налоге», согласно которым уже с 1 января 2013 года изменится порядок налогообложения зарплат. Об этом 28 августа в пресс-центре правительства Армении сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян.
Одновременно он пояснил, что соответствующим решением правительства РА работодателям запрещается в 2013 году платить своим сотрудникам фактическую зарплату ниже средней по предыдущему году. Ваче Габриелян также исключил возможность появления «тени» в связи с желанием работодателей сократить ЗП своим сотрудникам, поскольку согласно Трудовому кодексу они обязаны будут дать основательные разъяснения.
Новый единый налог заменит действующие на сегодняшний день подоходный налог и обязательные соцвыплаты и будет рассчитываться по следующему принципу: 24,4% для ЗП до 120 000 драмов и 26% – для ЗП более 120 000 драмов.
В свою очередь министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян добавил, что те небольшие расходы, которые работодатель будет нести с внедрением нового единого налога полностью покрываю ресурсы, которые он тратит на представление отчетностей в налоговые органы. Так, в случае с ЗП в 100 000 драмов дополнительные расходы для работодателя составят порядка 700 драмов.
Более того, по его словам, работодатели с 1 января 2013 года в обязательном порядке должны будут предоставлять отчеты в электронном виде и с электронной подписью.