Հայաստանի ընդհանուր պետպարտքը 2012թ. հունվար-հուլիսի տվյալնելով կազմում է 4,252 մլրդ դոլար, որից 3, 708 մլրդ դոլարը արտաքին պետական պարտքն է, որի 3,100 մլրդ դոլարը Հայաստանի կառավարության պարտքն է, իսկ մնացած գումարը՝ Կենտրոնական բանկի պարտքն է: Ներքին պարտքը կազմում է 544 մլն դոլար: Այդ մասին օգոստոսի 29-ին Երևանում տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը: «Հայաստանի պետպարտքի սպասարկումը 2012թ. հունվար-հուլիսին իրականացվել է նախատեսված ծրագրի շրջանակում, այն լիովին կառավարելի է եղել, սպասարկման ուշացումներ չեն արձանագրվել»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, պետպարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը այսօր կազմում է մոտ 46 տոկոս՝ նախաճգնաժամային 13-14 տոկոսի դիմաց: Նա հիշեցրել է, որ այս ցուցանիշն ու հնարավոր ռիսկերն ամրագրված են ՀՀ «Պետական պարտքի մասին օրենքում», որի համաձայն որոշակի մտավախություն է առաջացնում 50 տոկոսի ցուցանիշը, իսկ պետպարտք/ՀՆԱ 60 տոկոսի մակարդակը համարվում է վերջնական: Այնուամենայնիվ, Ատոմ Ջանջուղազյանը հորդորել է չվախենալ առկա պետպարտքից, քանի որ այլ երկրներում այդ ցուցանիշը հասնում է նույնիսկ 100 տոկոսի, և նրանք դա ռիսկային չեն համարում: «Հայատանը երբեք չի դասվել չվճարունակ երկրների շարքին, որոնք վատ են սպասարկում պետական պարտքը»,-ասել է նա:
Նա հավելել է նաև, որ Հայաստանի համար պետպարտքի սպասարկման առումով բավականին բարդ շրջան կլինի 2013-2014թթ.՝ հավելելով, որ երկիրը կհաղթահարի այդ դժվարությունները: Ռիսկերի թվում Ջանջուզաղյանը նշեց փոխարժեքի տատանումը, քանի որ հարկերը բյուջե են մուտքագրվում դրամով, իսկ երկիրն իր վարկերի դիմաց վճարում է ԱՄՆ դոլարով:

Общий государственный долг Армении по итогам января-июля 2012 года составил 4,252 млрд долларов, из которых 3,708 млрд долларов – внешний госдолг, из которых 3,100 млрд долларов – это долг правительства Армении, а остальная сумма – Центрального банка страны, 544 млн долларов же – это внутренний госдолг. Об этом на брифинге 29 августа сообщил главный казначей Армении, заместитель министра финансов Атом Джанджугазян. «Управление госдолгом Армении за январь-июль 2012 года было в рамках запланированной программы, он был полностью управляемым, опозданий по обслуживанию не было», – подчеркнул он.
По его словам, показатель соотношения госдолг/ВВП на сегодняшний день составляет порядка 46% против показателя в 13-14% в докризисный период. В связи с этим он напомнил, что величина этого показателя и возможные риски закреплены в закон РА «О госдолге», согласно которому определенные опасения вызывает показатель в 50%, а вот соотношение госдолг/ВВП на уровне 60% считается предельным. Тем не менее, Атом Джанджугазян призвал не опасаться имеющегося у Армении госдолга, поскольку в других странах показатель соотношения госдолг/ВВП достигает 100%, и они не считаются рискованными. «Армению никогда не причисляли к некредитоспособным странам, плохо обслуживающим свой госдолг», – подчеркнул он.
Одновременно главный казначей страны добавил, что Армению ждет достаточно сложный период по обслуживанию госдолга, который придется на 2013-2014 гг., добавив, что страна справиться с этими трудностями. Среди рисков в этом процессе Атом Джанджугазян выделил обменный курс валюты, поскольку налоги поступают в госбюджет в драмах, а страна расплачивается за свои кредиты в долларах США.