Հայաստանի արտաքին պարտքի մեծ մասը հաշվարկվում է ֆիքսված տոկոսադրույքով և միայն LIBOR լողացող դրույքով: «Բնականաբար, LIBOR հետ կապված իրավիճակը որոշակի ազդեցություն է թողել Հայաստանի արտաքին պարտքի վրա, սակայն դրա մեծ մասն ունի ֆիքսված տոկոսադրույք»,-օգոստոսի 29-ին կայացած ճեպազրույցում ասել է Հայաստանի գլխավոր գանձապետ, ֆինանսների փոխնախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանի արտաքին պարտքի 3.1 մլրդ դոլարից 2.6 մլրդ դոլարը հաշվարկվում է ֆիքսված տոկոսադրույքով, մյուս մասը` ըստ LIBOR դրույքի: Ընդ որում, նա դժվարացել է ասել վնասի չափը, նշելով, որ վարկի ներգրավման դեպքում, որպես կանոն, հաշվի են առնվում դրա տատանման հնարավոր ռիսկերը, ինչի արդյունքում կորուստներն այնքան էլ մեծ չեն և անգամ երկրի պետական պարտքի ծառայությունների տարեկան հաշվետվությունների արդյունքների հիման վրա որոշ խնայողություններ կլինեն:
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում LIBOR-ը մեծ «հռչակ» է վայելում: Արդեն գրեթե բոլոր եվրոպական բանկերը կասկածվում են դրույքով մեքենայություններ իրականացնելու մեջ:
Առաջինը հայտնի են դարձել Barclays բանկի գործողությունները, ինչի արդյունքում բանկը ստիպված է եղել վճարել 453 մլն դոլար: Դրույքի մանիպուլյացիայով զբաղվել են նաև գերմանական Deutsche Bank-ը, բրիտանական HSBC-ն, ֆրանսիական Societe Generale-ը և Credit Agricole-ը:
Նոր անցանկալի երևույթները կանխելու համար, դրույքը հաշվարկվելու է ըստ իրական գործարքների, այլ ոչ թե ըստ հայտերի: Այդ կերպ կսահմանափակվեն դրույքով մանիպուլյացիաներ իրականացնելու հնարավորությունները: Սակայն ավելի կատարելագործված համակարգին անցում կատարելու համար որոշ ժամանակ կպահանջվի:

Значительная доля внешнего государственного долга Армении рассчитывается по фиксированной процентной ставке и лишь по плавающей ставке LIBOR. «Естественно, ситуация с LIBOR оказала определенное влияние на внешний госдолг Армении, однако большая его часть имеет фиксированную процентную ставку», – сказал на брифинге 29 августа главный казначей Армении, заместитель министра финансов Атом Джанджугазян.
По его словам, из 3,1 млрд долларов 2,6 млрд долларов внешнего госдолга Армении рассчитывается по фиксированной процентной ставке, а остальная сумму – по ставке LIBOR. При этом Атом Джанджугазян затруднился назвать размер ущерба, отметив, что при привлечении кредита, как правило, учитываются возможные риски с ее колебанием, в силу чего потери не столь высоки и даже будут некоторые сбережения по итогам годовых отчетов обслуживания госдолга страны.
За последние несколько месяцев ставка LIBOR приобрела бешеную популярность. Уже практические все европейские банки подозреваются в проведении махинаций со ставкой. Первым разоблачили банк Barclays: этим летом ему пришлось заплатить 453 млн долларов за махинации при определении ставки в 2007—2009 годах. В отставку уже подал главный исполнительный директор Роберт Даймонд и председатель правления Маркус Эйджиус. Манипулированием ставкой занимались еще немецкий Deutsche Bank, британский HSBC, французские Societe Generale и Credit Agricole.
Чтобы предотвратить появление новых неприятностей, ставку будут рассчитывать на основе реальных сделок, а не по заявкам. Таким образом, будут ограничены все возможности манипулировать ставкой. Однако переход к усовершенствованной системе потребует времени.