2012թ. հոկտեմբերի 20-ից 25-ը Երևանում` Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտում, կանցկացվի Թանգարանների միջազգային խորհրդի Կրթություն և մշակութային գործունեություն միջազգային կոմիտեի (ՍԵԿԱ) տարեկան 41-րդ գիտաժողովը: «Թանգարան և գրավոր հաղորդակցություն. ավանդույթ և նորարարություն» խորագրով գիտաժողովի նախաձեռնողներն ու կազմակերպիչներն են ԻԿՕՄ-ի Հայաստանի ազգային կոմիտեն և «Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիա» ՀԿ-ն` ՀՀ մշակույթի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ: Գիտաժողովն իրականացվելու է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու միջոցառումների շրջանակում:
«Թանգարանը և գրավոր հաղորդակցությունը. ավանդույթ և նորարարություն» խորագրով գիտաժողովը 5 օրով կվերածվի մի ինքնատիպ մասնագիտական հարթակի, որտեղ միջազգային մակարդակով կքննարկվեն թանգարաններում ներկայացվող տարաբնույթ տեքստերին առնչվող խնդիրներ: Գիտաժողովի շրջանակներում հայ մասնագետների համար կանցկացվեն վարպետաց դասեր, որոնք կվարեն աշխարհի հեղինակավոր թանգարանների մասնագետները:
Գիտաժողովի ծրագիրը ներառում է գիտական զեկուցումներ, քննարկումներ, գործնական պարապմունքներ, ինչպես նաև ճանաչողական ուղևորություններ դեպի հայաստանյան թանգարաններ ու պատմամշակութային տեսարժան վայրեր: Գիտաժողովի հիմնական զեկուցողները ճանաչված մասնագետներ են ինչպես աշխարհի հեղինակավոր թանգարաններից (Լուվր, Բրիտանական թանգարան), այնպես էլ Հայաստանից: Գիտաժողովին մասնակցելու համար Երևան է ժամանելու նաև ԻԿՕՄ–ի նախագահ Հանս Մարտին Հինզը:
Գիտաժողովի համար ստեղծվել է առանձին կայք` ceca12.icom-armenia.org, որի միջոցով տարածվում է տեղեկատվությունն ու իրականացվում մասնակիցների գրանցումը: Արդեն 30 երկրների 50 թանգարաններից գրանցվել է շուրջ 70 պատվիրակ, որոնց թիվն օր օրի ավելանում է:
Գիտաժողովն անցկացվելու է «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի թանգարան ինստիտուտում, իսկ գործնական պարապմունքներն ու քննարկումներն ըստ համապատասխան թեմաների կկազմակերպվեն Հայաստանի մի շարք թանգարաններում: Գիտաժողովը նաև հեռարձակվելու է online ռեժիմով, որը հնարավորություն կընձեռի բոլոր ցանկացողներին հեռակա մասնակցելու թանգարանային մշակույթին նվիրված միջոցառմանը:

30 Август 2012 - 13:11 AMT
С 20 по 25 октября 2012 года в Ереване в Институте древних рукописей “Матенадаран” имени Месропа Маштоца пройдет 41-ая конференция Международного комитета образования и культурной деятельности Международного совета музеев.
Инициатор и организатор научной конференции под названием “Музей и письменное общение: Традиции и инновации” – ОО “Ассоциация сотрудников и друзей музеев” при содействии Министерства культуры РА и мэрии Еревана. Конференцию проводит ЮНЕСКО в рамках мероприятий, посвященных провозглашению Еревана “Всемирной столицей книги” 2012 года.
Конференция “Музей и письменное общение: Традиции и инновации” на 5 дней превратится в своеобразную профессиональную трибуну, с которой на международном уровне будут обсуждаться разные вопросы, касающиеся хранящихся в музеях текстов. В рамках конференции будут организованы и мастер-классы со стороны специалистов самых престижных музеев мира.
Программа конференции включает научные доклады, обсуждения, практические занятия, а также ознакомительные посещения музеев и историко-культурных памятников Армении. Среди докладчиков конференции – всемирно известные специалисты музейного дела из Лувра, Британского музея, а также из Армении. Для участия в конференции в Ереван прибудет также президент ИКОМ Ханс Мартин Хинз.
Специально для научной конференции создан сайт ceca12.icom-armenia.org, посредством которого распространяется информация и осуществляется регистрация участников. От 50 музеев 30 стран уже зарегистрировалось около 70 делегатов, с каждым днем число заявок растет.
Конференция будет проходить в Матенадаране, а практические занятия и обсуждения по соответствующим темам – в разных музеях Армении. За ходом конференции можно будет наблюдать по Интернету в режиме online, что даст возможность все желающим заочно участвовать в этом беспрецедентном мероприятии, посвященном музейной культуре.