ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի Սյունիքի մարզում ծրագրերի իրականացման գրասենյակը (ԾԻԳ) ս.թ. օգոստոսից կաջակցի մարզպետարանին մարզի տնտեսության դիվերսիֆիկացման և հանքարդյունաբերության հետ առնչվող տնտեսական անվտանգության ռիսկերի հաղթահարման գործում, ասվումէ ԵԱՀԿ գրասենյակի հաղորդագրության մեջ:
Հանքարդյունաբերությունը շարունակում է մնալ Սյունիքի մարզի տնտեսության գերիշխող ճյուղ` ներկայացնելով արդյունաբերական արտադրանքի 90 տոկոսը և ընդհանուր ծառայությունների և արտադրանքի 60 տոկոսը:
«Թեև հանքարդյունաբերությունը ունի լուրջ դրական ազդեցություն մարզի և պետության տնտեսության վրա, սակայն այն պարունակում է նաև տնտեսական և բնապահպանական ռիսկեր, քանի որ ստեղծում է կախվածություն մեկ արդյունաբերական ճյուղից և սահմանափակում գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները>, նշեց ԵԱՀԿ ԾԻԳ-ի համակարգող Արմեն Շահբազյանը: «Մարզի համար չափազանց կարևոր է պլանավորել աշխատատեղեր այլ ոլորտներում, երբ սպառվեն հանքային ռեսուրսները»:
ԵԱՀԿ-ն խորհրդատվություն կտրամադրի Սյունիքի մարզպետարանին` մարզի տնտեսության դիվերսիֆիկացման պլանի մշակման գործում, որը ցույց կտա այլ ոլորտների զարգացման ուղղությունները: Ծրագրի հիմքում կլինի մրցունակ ռեսուրսների և դրանց կապիտալիզացիայի հնարավորությունների վերլուծությունը, ինչը կօգնի ՀՀ կառավարությանըև դոնորներին հստակեցնելու ներդրումային առաջնահերթությունները և ավելի արդյունավետ դարձնելու զարգացմանն ուղղված ջանքերը:
Դիվերսիֆիկացման պլանը, որն ակնկալվում է մշակել մինչև տարվա վերջ, համահունչ կլինի մարզի գործող սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրի և ազգային Կայուն զարգացման ծրագրի հետ և կօգնի հասնելու նախանշված ցուցանիշներին:
ԵԱՀԿ ԾԻԳ-ը հիմնադրվել է Սյունիքում 2006 թ. հունիսին` աջակցելու մարզում տնտեսական և բնապահպանական ծրագրերի իրականացմանը և օժանդակելու մարզի տնտեսական զարգացմանը, բնապահպանական իրազեկվածությանն ու մասնակցությանը և հակազդելու գյուղական աղքատությանը:

The OSCE Office in Yerevan’s Project Implementation Presence (PIP) will help Syunik province administration diversify the local economy and help mitigate the economic security risks of mining, starting in August 2012.
Mining remains the dominant industry in the Syunik region, representing some 90% of industrial output and 60% of total production and services.
“While the mining industry has a strong positive economic impact for the region and the country it also carries economic and environmental risks because it creates dependence on a single industry and limits opportunities for agriculture and tourism,” said Armen Shahbazyan, OSCE PIP Co-ordinator. “It is crucial for the region to plan for jobs in other sectors after mineral resources run out.”
The OSCE will provide advice and consultation to the regional administration of the province for the preparation of the region’s economic diversification plan. The new plan will propose developing industries other than extraction and processing of minerals. The approach will be based on an analysis of competitive resources and capitalization opportunities to help the government and donors prioritize investment initiatives and make development efforts more effective.
The diversification plan, which is expected to be ready by the end of the year, will be in line with the region’s existing socio-economic development plan and the national sustainable development plan and will help to reach their indicators.
The OSCE Programme Implementation Presence was established in Syunik in June 2006 to assist in implementing economic and environmental projects in the region and address local economic development, environmental awareness and participation, and rural poverty, OSCE press service reported.