Օգոստոսի 31-ին Երևանում կայացել է «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ գլխամասային գրասենյակի բացման պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցել է «Գազպրոմբանկի» պատվիրակությունը: Վերջինս Ռուսաստանի խոշորագույն բանկերից է, Առէկսիմբանկի միակ բաժնետերը: Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, կոմերցիոն բանկերի ղեկավարներ, գործընկերներ և հաճախորդներ: Նոր գլխամասային գրասենյակը տեղակայված է Երևանի կենտրոնում` Հյուսիսային պողոտայում:
Լրագրողների հետ զրույցում «Առէկսիմբանկի» գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը հաղորդել է, որ բանկը հետագայում ևս մտադիր է զարգացնել իր ներդրումային գործունեությունը Հայաստանում: «Այսօր հանդիպել ենք ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ: Հանդիպմանը ներկայացվել են բանկի զարգացման ծրագրերը: Կան շատ հետաքրքիր մտքեր, որոնք ծրագրում ենք իրականացնել»,-ասել է նա:
Իր հերթին «Գազպրոմբանկի» վարչության նախագահի տեղակալ` «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկ խմբի» Խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Կորենևն ընդգծել է, որ բաժնետերը շարունակելու է ներդրումներ կատարել Հայաստանի տնտեսությունում, մասնավորապես` խոշոր նախագծերում: «Մենք առաջնորդվում ենք խելամիտ բավարարվածությամբ, և այսօրվա դրությամբ դա լավ արդյունքներ է տալիս»,-ընդգծել է նա:Նիկոլայ Կորենևը նաև ընդգծել է, որ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպումը, մասնավորապես, ներկայացվել են առանձին ուղղություններ, որոնցով բանկը կարող է ակտիվորեն աշխատել: «Ամեն ինչ կախված է հանրապետության, բանկի և նախագծերի պահանջներից»,-ասել է նա:
Իր հերթին «Գազպրոմբանկի» ղեկավարության փոխնախագահ, «Առէկսիմբանկի» Խորհրդի փոխնախագահ Ալեքսանդր Մուրանովը հավելել է, որ աճի տեմպերով «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը» Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարն է, «հենց սա էլ ցանկանում ենք պահպանել»: Ինչ վերաբերում է մրցակցային ծրագրերին, ապա, ըստ նրա, Ռուսաստանում «Գազպրոմբանկն» իրականացնում է դրանք, այդ թվում` ենթակառուցվածքային ֆինանսավորում:
Այսօրվա դրությամբ «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ երկրի ֆինանսական շուկայում խոշորագույն բանկերից է, որի վարկային պորտֆելը կազմում է 90 մլրդ դրամ, ակտիվները` ավելի քան 116 մլրդ դրամ: Բանկը սպասարկում է ավելի քան 85 հազար հաճախորդների:

31 августа в Ереване прошла официальная церемония открытия головного офиса ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка», участие в которой приняла делегация «Газпромбанка», одного из крупнейших банков России, единственного акционера Арэксимбанка. В мероприятии приняли участие председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, руководители коммерческих банков, партнеры и клиенты. Новый головной офис расположен в центре Еревана на Северном проспекте.
В беседе с журналистами Генеральный директор Арэксимбанка Армен Хандкарян сообщил, что банк и дальше намерен развивать свою инвестиционную деятельность в Армении. «Мы сегодня провели встречу с премьер-министром Армении, Тиграном Саркисяном, на которой были озвучены планы развития банка. Есть и очень интересные идеи, которые мы планируем реализовывать», – сказал он.
В свою очередь заместитель председателя правления «Газпромбанка», председатель Совета «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» Николай Коренев отметил, что акционер будет продолжать инвестировать в экономику Армении, в частности, в крупные проекты страны. «Мы придерживаемся политики разумной достаточности, и это приносит на сегодняшний день хорошие результаты», – подчеркнул он. Николай Коренев также отметил, что встреча с премьер министром РА, в частности, прояснила отдельные направления, по которым банк может активно работать. «Все зависит от потребностей республики, банка и проектов», – сказал он.
Со своей стороны заместитель председателя правления «Газпромбанка», заместитель председателя Совета «Арэксимбанка» Александр Муранов добавил, что по темпам роста «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» оказался лидером банковской система Армении, «это мы и хотим сохранить». Что же касается конкурентных проектов, то, по его словам, сам «Газпромбанк» осуществляет в России, в том числе, инфраструктурное финансирование – транспорта, железных дорог, энергетики, обороны, то есть все то, что нужно и Армении.
На сегодняшний день ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» – крупный игрок на финансовом рынке страны с кредитным портфелем более 90 млрд драмов, активы – более 116 млрд драмов, обслуживающий порядка 85 тыс клиентов.
«Газпробманк» инвестировал в экономику Армении 185 млн долларов, в том числи 100 млн долларов – на развитие , а 85 млн долларов – на прямые инвестиции в ЗАО «АрмРосгазпром».