Հայաստանում 2012-ի հունվար-հուլիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 7 տոկոս 2011-ի նույն շրջանի համեմատ: Միաժամանակ, նրա խոսքով, ՀՆԱ հաշվարկով այդ ցուցանիշը կազմում է 5.5-6 տոկոս, այն դեպքում, երբ պետբյուջով նախատեսված է 4.2 տոկոս ցուցանիշ: Միաժամանակ ուշադրություն է դարձվել նրան, որ արդեն մի քանի տարի շարունակ Հայաստանին հաջողվում է ապահովել երկրի ՀՆԱ-ի դիվերսիֆիկացիա արդյունաբերական ոլորտի աճի ապահովման հաշվին, ինչը թույլ կտա երկրին ավելի հեշտ հաղթահարել արտաքին շոկերը: Այս ոլորտում առկա է զգալի աճ` ընթացիկ տարվա առաջին յոթ ամիսների արդյունքներով 13 տոկոսից բարձր, 2011-ի նույն շրջանի համեմատ: Հայաստանը զգալի հաջողություններ է արձանագրում արտահանման պոտենցիալի ավելացման ուղղությամբ` արտահանման ուղղվածություն ունեցող ընկերություններին հարկային արտոնություններ տրամադրելու հաշվին: 2012-ի հունվար-հուլիսին 2011-ի նույն շրջանի համեմատ արտահանումը կազմել է 802,2 մլն դոլար (319.1 մլրդ դրամ), աճը` 13.1 տոկոս: 2012-ի հունվար-հուլիսին 2011-ի նույն շրջանի համեմատ ներկրումը կազմել է 2 336.3 մլն դոլար (928,5 մլրդ դրամ), աճը` 6,4 տոկոս:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսության ոլորտին, ապա բարենպաստ կլիմայական պայմանները թույլ են տվել այս ոլորտում ապահովել ավելի քան 10 տոկոս աճ, այդ թվում նաև գյուղի և գյուղացիների աջակցությանն ուղղված կառավարության կողմից իրագործվող ծրագրերի հաշվին: Ծառայությունների ոլորտում նույնպես կան դրական միտումներ, աճը` շուրջ 10 տոկոս: Իսկ ահա շինարարության ոլորտը դեռ շարունակում է անկում արձանագրել, չնայած շինարարական աշխատանքների իրագործման ուղղությամբ կառավարության ջանքերին, մասնավորապես, աղետի գոտում և հիփոթեքային ծրագրերի աջակցությունը:
Տնտեսական աճ ապահովելու հարցում Հայաստանի նվաճումների մասին շտապել է նշել ԱԶԲ գործադիր տնօրեն Մորին Սիտորուսը, ով դրանց համար նախօրեին շնորհակալություն է հայտնել երկրի վարչապետին և կառավարությանը:
Սակայն ինչպես կարծում են փորձագետները, գնաճի ցածր մակարդակը, որ արձանագրվել է Հայաստանում 2012թ. առաջին յոթ ամիսների արդյունքում 2,3 տոկոս մակարդակի վրա, կարող է հայտնվել պարենամթերքի համաշխարհային շուկայում համաշխարհային միտումների ազդեցության տակ: Ինչպես նշել է ՀՀԿ անդամ, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյան, գնաճի այս ցածր մակարդակը շատ կարևոր է, քանի որ համաշխարհային շուկայում ակնկալվում է մի շարք մշակաբույսերի գների աճ ցածր բերքատվության պատճառով: Նա հավելել է, որ քանի որ Հայաստանը չի ապահովում իր պահանջարկը այդ մշակաբույսերով, ապա այդ բացասական միտումը կարող է անդրադառնալ երկրի վրա: Միևնույն ժամանակ նա դժվարացել է ասել, թե երբ երկիրը դա կզգա իր վրա:
Այնուամենայնիվ, նա վստահ է, որ ցածր գնաճային դաշտը, որն այժմ կա Հայաստանում, թույլ կտա տարվա կտրվածքով մնալ 4±1,5% նպատակային ցուցանիշի սահմաններում:
2012թ. օգոստոսին 2011թ. օգոստոսի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 102.5%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)`102.1%, ոչ պարենային ապրանքներինը`104.7%, ծառայությունների սակագներինը`102.2%: Միևնույն ժամանակ 2012թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանա- գրվել է 0.4% գնանկում: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում նվազել են 0.8%-ով: Ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գրանցվել է 0.1% գնաճ, իսկ ծառայությունների ոլորտում սակագների ընդհանուր մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ:
Հարկ է նշել, որ Հանրապետության դիտարկվող քաղաքներում 2012թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ արձանագրվել է սպառողական գների 0.6-0.1% նվազում (գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է մայրաքաղաքում, իսկ մյուս 2 քաղաքներում`0.1-0.3% գնաճ:

1 Сентябрь 2012 - 07:47 AMT
Так, показатель экономической активности в Армении в январе-июле 2012 года составил 7,7% по сравнению с аналогичным периодом 2011 года. При этом в расчете на ВВП этот показатель составляет 5,5-6%, в то время как в госбюджете заложен показатель в 4,2%.
Одновременно надо отметить, что уже несколько лет подряд Армении удается обеспечить диверсификацию экономики страны за счет обеспечения роста промышленной сферы, что позволит стране легче преодолеть внешние шоки. В этой сфере есть значительный рост – выше 13%, по итогам первых семи месяцев текущего года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года. Значительные успехи Армения фиксирует и по наращиванию экспортного потенциала за счет предоставления налоговых льгот экпортоориентированным компаниям. В январе-июле 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года экспорт составил $802.2 млн (319,1 млрд драмов), рост – на 13,1%. В январе-июле 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года импорт составил $2 336.3 млн (928.5 млрд драмов), рост – на 6.4%.
Что же касается сферы сельского хозяйства, то благоприятные климатические условия позволили обеспечить в этой сфере рост на более чем 10%, в том числе и за счет реализуемых правительством программ по поддержке села и сельчан. В сфере услуг тоже есть положительные тенденции – рост порядка 10%. А вот сфера строительства все еще продолжает фиксировать спад, несмотря на усилия правительства по реализации строительных работ, в частности, в зоне бедствия и содействия по ипотечным программам.
Об успехах Армении в обеспечении экономического роста не замедлил отметить исполнительный директор Азиатского банка развития Морин Ситорус, который даже накануне поблагодарил премьера и правительство страны за достигнутые результаты.
Однако, как считают эксперты, низкое инфляционное поле, которое зафиксировано в Армении по итогам первых семи месяцев 2012 года на уровне 2,3% может попасть пот влияние мировых тенденций на мировых продовольственных рынках. Как отметил председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян, этот низкий уровень инфляции очень важен, поскольку на мировых рынках в результате низкого урожая ряда зерновых культур ожидается тенденция повышения цен. Поскольку Армения не полностью самообеспечена по ряду этих растениеводческих культур, то эта отрицательная тенденция отразиться и на нашей стране. В то же время он затруднился сказать, когда страна почувствуем это на себе.
Тем не менее, он уверен, что низкое инфляционное поле, которое сейчас есть в Армении, позволит по итогам года остаться в пределах целевого показателя – на уровне 4±1,5%.
Уже в августе 2012 года на потребительском рынке Армении по сравнению с аналогичным периодом 2011 года зафиксирована 2,5%-ая инфляция, в том числе цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 2,1%, а цены на непродовольственные товары увеличились на 4,7%. При этом за указанный период тарифы в сфере услуг увеличились на 2,2%.
В то же время в августе по сравнению с июлем индекс потребительских цен сократился на 0,4%. При этом, за отчетный период цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) сократились на 0,8%, а цены на непродовольственные товары выросли на 0,1%, а вот тарифы в сфере услуг остались неизменными.
Надо отметить, что в августе 2012 года по сравнению с июлем во всех исследуемых городах страны потребительские цены сократились на 0,6-0,1%, при этом самый высокий показатель спада был зарегистрирован в столице, а в 2 городах рост на уровне 0,1-0,3%.