Հայկ Մելիքյանը հրաժարվել է Բուդապեշտում կայանալիք իր մենահամերգից: Ինչպես հայտնում են Մելիքյանի մենեջմենթից, դաշնակահարն իրեն վիրավորված է զգում հունգարական պետության կողմից հայ ազգին ուղղված վերջին ստորացուցիչ քայլից և համարում է, որ համերգի ժամանակ չի կարող անկեղծորեն և լիարժեք ցուցադրել իր հույզերը: Համերգը պետք է կայանար Բուդապեշտի Moholy-Nagy արվեստի համալսարանի համերգասրահում, հոկտեմբերի 23-ին և ծրագրում պետք է հնչեին հունգարացի կոմպոզիտորներ Բ.Բարտոկի, Գ.Լիգետիի, Դ.Կուրտագի, Ֆ.Ֆարկաշի, ինչպես նաև հայ կոմպոզիտորների` Կոմիտասի, Տ.Մանսուրյանի, Ա.Բաբաջանյանի և Ա.Խաչատրյանի ստեղծագործությունները:
Բացի դրանից, Հայկ Մելիքյանը հետաձգել է «1900+» երևանյան համերգաշարի շրջանակներում բացառապես հունգարական երաժշտության ծրագրով կայանալիք համերգը, որը պետք է տեղի ունենար նոյեմբերին դաշնակահարի` Երևան ժամանելուց անմիջապես հետո: Համերգը, հավանաբար, կփոխարինվի ամերիկյան երաժշտության ծրագրով:
2004թ. փետրվարի 19-ին լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը Բուդապեշտում գազանաբար կացնահարվեց ադրբեջանցի սպա, ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից: Երկուսն էլ Բուդապեշտում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված անգլերեն լեզվի դասընթացներին:
2006թ. ապրիլի 13-ին մարդասպանը Բուդապեշտում դատապարտվեց ցմահ բանտարկության՝ 30 տարվա ընթացքում առանց ներման իրավունքի:
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով Գուրգեն Մարգարյանը 2005թ. փետրվարի 19-ին հետմահու պարգևատրվեց «Արիության համար» մեդալով՝ ծառայության ընթացքում դրսևորած արիության ու ինքնազոհողության համար:
Ռամիլ Սաֆարովը օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին է արտահանձնվել և Ադրբեջանի նախագահի կողմիցն նրան ներում է շնորհվել:

3 Сентябрь 2012 - 08:34 AMT
Айк Меликян отказался от предстоящего сольного концерта в Будапеште. Как сообщают менеджеры музыканта, пианист считает себя оскорбленным венгерским государством из-за последних недостойных и унизительных действий, предпринятых по отношению к армянскому народу. Он считает, что не сможет полностью выложиться и непосредственно выразить свои эмоции во время выступления. Концерт должен был состояться 23 октября в зале Университета искусства “Moholy-Nagy” в Будапеште. В программу концерта были включены произведения венгерских композиторов Б. Бартока, Г. Лигетти, Д. Куртага, Ф. Фаркаша, а также армянских композиторов Комитаса, Т. Мансуряна, А. Бабаджаняна и А. Хачатуряна.
Кроме того, Айк Меликян отложил и концерт, в котором должна была звучать исключительно венгерская музыка. Концерт должен был состояться в ноябре в рамках ереванского цикла “1900+” сразу по прибытии в Армению. Концерт, возможно, будет заменен программой американской музыки.
9 февраля 2004 в Будапеште на курсах английского языка в рамках программы «Партнерство во имя мира» НАТО азербайджанский офицер Рамиль Сафаров зарубил топором своего сокурсника – 26-летнего армянского офицера Гургена Маргаряна, когда тот спал. Рамиль Сафаров по приговору Будапештского городского суда от 13 апреля 2006 года был осужден на пожизненное заключение за убийство армянского офицера Гургена Маркаряна, которое он совершил исключительно на почве национальной ненависти. 22 февраля 2007 года Будапештский городской апелляционный суд, рассмотрев дело, оставил приговор в силе.
31 августа Рамиль Сафаров был экстрадирован из Венгрии в Азербайджан и помилован президентом Азербайджана.