Royal Dutch Shell ընկերությունը սկսել է Թուրքիայում թերթաքարային գազի որոնումը և թուրքական TPAO ընկերության հետ մտածում է Սև ծովում նավթի հանույթի որոնման մասին, սեպտեմբերի 4-ին հաղորդել է Shell-ի գլխավոր տնօրեն Փիթեր Վոզերը և Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յիլդիզը:
Shell-ը սկսել է թերթաքարային գազի որոնումները նախորդ շաբաթ Saribugday 1 հանքավայրի մերձակայքում, որը տեղակայված է Դիարբեքիր քաղաքի մոտ, ասել է Յիլդիզը: Ընկերությունները նախորդ տարվա նոյեմբերին համաձայնագիր են ստորագրել Թուրքիայում և Միջերկրական ծովում համատեղ աշխատանքների իրականացման մասին:
TPAO-ն ավելի վաղ հաղորդել էր, որ ստանալու է Դիարբեքիրում մշակվող գազի 70 տոկոսը, իսկ մյուս մասը կտնօրինի Shel-ը, հաղորդում է Reuters-ը:

Нефтяная компания Royal Dutch Shell начала поиск сланцевого газа в Турции и думает о поиске и добыче нефти в Черном море вместе с турецкой TPAO, сообщили 4 сентября генеральный директор Shell Питер Возер и министр энергетики Турции Танер Йылдыз.
Shell начала искать сланцевый газ на прошлой неделе на месторождении Saribugday 1 близ города Диярбакыр на юго-востоке Турции, сказал Йылдыз. Компании подписали соглашение о совместной работе в Турции и на Средиземном море в ноябре прошлого года.
TPAO ранее сообщала, что будет получать 70% газа, добываемого возле Диярбакыра, а остальное достанется Shell, передает Reuters.
Возер также сообщил, что Shell получила разрешение на поиск нефти на Аляске. "На прошлой неделе мы получили добро на подготовку бурения на Аляске, так что мы рассчитываем на прогресс в буровой активности на Аляске", – сказал Возер.