Ստամբուլում ընթացող Շախմատի Համաշխարհային Օլիմպիադայի 8-րդ տուրում այսօր հանդիպել են Հայաստանի և Ուզբեկստանի հավաքականները: Հանդիպումն ավարտվել է Հայաստանի հավաքականի հաղթանակով` 3:1:
Հանդիպման վերջնական արդյունքը որոշվել է 4-րդ խաղատախտակի վրա, որտեղ Գաբրիել Սարգսյանը սև խաղաքարերով հաղթանակ է տարել Անդրեյ Կվոնի նկատմամբ: Շախմատիստները խաղացել են 5 ժամ, խաղն ավարտվել է 61-րդ քայլին` հայ շախմատիստի հաղթանակով: Սարգսյանը վաստակել է Հայաստանի հավաքականի համար կարևոր միավոր և խոշոր հաշվով հաղթանակ պարգևել:
Մինչ այդ Մարատ Ջումաևի նկատմամբ հաղթանակներ էր տարել Վլադիմիր Հակոբյանը: Լևոն Արոնյանը և Սերգեյ Մովսիսյանը ոչ ոքի էին խաղացել, համապատասխանաբար, Ռուստամ Կասիմջանովի և Անտոն Ֆիլիպովի հետ:

Встреча сборных Армении и Узбекистана в 8 туре Всемирной шахматной Олимпиады, которая проходит в Стамбуле, завершилась со счетом 3:1.
Конечный счет встречи определился на четвертой доске, где черными фигурами Габриель Саркисян играл против Андрея Квона. Шахматисты играли 5 часов, и матч закончился победой армянского шахматиста на 61 ходу. Саркисян заработал очень важное очко для Армении и принес ей победу крупным счетом.
До этого победу одержал Владимир Акопян, он преодалел Марата Джумаева. Левон Аронян и Сергей Мовсисян сыграли вничью соответственно с Рустамым Касимджановым и Антоном Филипповым.