Սեպտեմբերի 1-5-ը Բուլղարիայում տեղի ունեցան Հայ մշակույթի օրեր, որոնց բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցեցին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և նրա գլխավորած պատվիրակությունը:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը, սեպտեմբերի 1-ին Պլովդիվ քաղաքի ամառային թատրոնում ելույթ ունեցան Հայաստանի ֆիլhարմոնիայի ժողովրդական գործիքների և «Բարեկամություն» պարարվեստի պետական համույթները:
Սոֆիայի կինոյի տանը սեպտեմբերի 2-ին ցուցադրվեց կինոռեժիսոր Վիգեն Չալդրանյանի «Ձայն բարբառոյ…» խաղարկային կինոնկարը: Սեպտեմբերի 3-ին Սոֆիայի Ազգային օպերային թատրոնում մեծ գալա համերգով իրենց արվեստը ցուցադրեցին արվեստի հայ գործիչները:
Համերգին ներկա էին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Բուլղարիայի մշակույթի փոխնախարար Միտկո Տոդորովը, Բուլղարիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արսեն Սհոյանը, բարձրաստիճան հյուրեր, դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ, տեղի հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Սեպտեմբերի 4-ն «Սբ.Կիրիլ և Մեֆոդիի» անվան ազգային գրադարանում բացվեց «Երևանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հռչակված 2012թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք և հայ գրատպության 500-ամյակը» խորագրով հայ հնատիպ գրքերի ցուցահանդեսը, որտեղ և տեղի ունեցավ «Մարկո Կրալ» էպոսի հայերեն և Լևոն Շանթի «Կայսր» պատմական դրամայի բուլղարերեն հրատարակությունների շնորհանդեսը:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Բուլղարիայի Հանրապետության փոխնախագահ Մարգարիտա Պոպովան, որն իր ելույթում նշեց հայ գրականության համար գրատպության գյուտի նշանակությունը և կարևորեց բուլղարական բազմաթիվ գրքերի և ամսագրերի հրատարակումը Կոստանդնուպոլսի հայկական տպարաններում: Ելույթներով հանդես եկան ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Բուլղարիայի Հանրապետության փոխնախարար Միտկո Տոդորովը, Բուլղարիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արսեն Սհոյանը, Հայաստանի և Բուլղարիայի ազգային գրադարանների տնօրեններ Բորյանա Խրիստովան և Տիգրան Զարգարյանը:

С 1 по 5 сентября в Болгарии прошли Дни культуры Армении, в официальной церемонии открытия которых приняла участие делегация, возглавляемая министром культуры Армении Асмик Погосян.
Как сообщает официальный сайт Министерства культуры Армении, 1 сентября в Летнем театре Пловдива выступили Филармонический ансамбль народных инструментов Армении и ансамбль “Дружба”.
В Доме кино в Софии 2 сентября был показан игровой фильм кинорежиссера Вигена Чалдраняна “Глас вопиющего…”. 3 сентября в Театре национальной оперы Софии с Гала-концертом выступили деятели искусства Армении.
На концерте присутствовали министр культуры Армении Асмик Погосян, заместитель министра культуры Болгарии Митко Тодоров, чрезвычайный и полномочный посол РА в Болгарии Арсен Сгоян, высокопоставленные гости, руководители дипломатических миссий, представители местной армянской диаспоры.
4 сентября в Национальной библиотеке им. “Св. Кирилла и Мефодия” открылась выставка древних книг, посвященная провозглашению Еревана всемирной столицей книги 2012 года, на которой состоялись презентации армянских книг в переводе на болгарский.
На мероприятии с речью приветствия выступила вице-президент Болгарии Маргарита Попова. Также выступили министр культуры Армении Асмик Погосян, заместитель министра культуры Болгарии Митко Тодоров, чрезвычайный и полномочный посол РА в Болгарии Арсен Сгоян, директоры национальных библиотек Армении и Болгарии Тигран Заргарян и Боряна Христова.