Սեպտեմբերի 6-ի նիստի ժամանակ ՀՀ կառավարությունն ընդունել է «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ կանոնադրական կապիտալում ՀՀ բաժնեմասի ավելացման որոշում:
Ըստ այդմ, Շիրակի, Լոռու, Տավուշի և Սյունիքի մարզերի մի շարք համայնքների սեփականությունը հանդիսացող ավելի քան 139 մլն դրամ ընդհանուր արժեքով գազատարները նվիրաբերվելու են Հայաստանի Հանրապետությանը` ի դեմս ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության։
Իր հերթին էներգետիկայի նախարարությունը պետք է Հայռուսգազարդի ղեկավարին առաջարկի թողարկել լրացուցիչ բաժնետոմսեր: Վերը նշված գույքով վճարվելու է ընկերության կողմից թողարկված լրացուցիչ բաժնետոմսերի ձեռք բերման դիմաց։
«Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ ընկերության բաժնետոմսերի 80 տոկոսը պատկանում է «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ին, իսկ 20-ը ՀՀ կառավարությանը` ի դեմս ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության։

6 Сентябрь 2012 - 13:58 AMT
Правительство Армении на заседании 6 сентября приняло решение увеличить долевое участия страны в уставном капитале ЗАО «АрмРосгазпром».
В связи с этим губернаторы Ширакской, Лорийской, Тавушской и Сюникской областей должны передать в дар Республике Армения в лице Министерства энергетики и природных ресурсов, в порядке установленном законодательством, газораспределительные газопроводы общей стоимостью в 139 млн драмов, построенные в рамках разных программ и являющиеся собственностью общин.
Министерство энергетики, в свою очередь, должно предложить руководству «АрмРосгазпрома» выпустить дополнительные акции. Посредством их распределения в пользу Республики Армения увеличится уставной капитал компании – с выплатой за акции в виде указанного имущества, внесенного в уставной капитал компании.
80% акций компании «АрмРосгазпром» принадлежат ОАО «Газпром», а 20% – правительству Армении в лице Министерства энергетики и природных ресурсов.