2013 թվականի գարնանից Երևանի կոնյակի գործարանը (ԵԿԳ) առաջին անգամ 9 տարի ժամկետով երկարաժամկետ պայմանագրեր կկնքի խաղողագործների հետ: Այդ մասին սեպտեմբերի 7-ին Երևանում տեղի ունեցած ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը:
Ըստ նրա, այդ պայմանները թույլ կտան գյուղացուն չապրել միայն այսօրվա օրով: Ինչպես նշել է տնօրենը, շատերը կկարողանան օգտվել բանկային ծառայություններից՝ նորացնելու համար այգիները, որոնք նրանք ժառանգել են «նույնիսկ ոչ թե հայրերից, այլ պապերից»:
Արա Գրիգորյանը պարզաբանել է, որ այսօրվա դրությամբ խաղողագործությունը Հայաստանում լուրջ խնդրի առջև է կանգնած, երբ այգիները հնանում են, և հնարավոր 22-23 տոննայի փոխարեն հաջողվում է հավաքել 7-8 տոննա:

С весны 2013 года Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) впервые будет заключать долгосрочные договора сроком на 9 лет с виноградарями. Об этом 7 сентября в Ереване на итоговой пресс-конференции сообщил исполнительный директор Ереванского коньячного завода Ара Григорян.
По его словам, эти условия позволят сельчанам жить и работать не только сегодняшним днем. Как отметил глава ЕКЗ, многие из них смогут воспользоваться банковским услугами для того, чтобы обновить сады, которые «достались им не то, что от отцов, а от дедов».
В связи с этим Ара Григорян пояснил, что на сегодняшний день виноградарство Армении стоит перед серьезной проблемой обветшания садов, когда удается собирать 7-8 тонн вместо возможных 22-23 тонн.