Հայաստանում 2012-ի օգոստոսին հուլիսի համեմատ հացաբուլկեղենի գներն ավելացել են 1.3 տոկոսով: Այդ մասին սեպտեմբերի 7-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Միաժամանակ, նրա խոսքով, 2012-ի օգոստոսին 2011-ի նույնշրջանի համեմատ այդ մթերքների գներն աճել են 5 տոկոսով:
«Դա հիմնականում պայմանավորված է բարձր տեսակի ալյուրի գնի բարձրացմամբ: Դիտարկված 8 ամիսներից (2012-ի հունվար-օգոստոս) 7 ամիսների ընթացքում գներն արձանագրել են 0.2-3.6 տոկոս աճ, իսկ 8 ամիսների ընթացքում այդ շուկայում գնաճը կազմել է 15.3 տոկոս: Միաժամանակ, շուկայում առաջին տեսակի ալյուրի գնաճը 8 ամիսների ընթացքում կազմել է 7.8 տոկոս»,- ասել է նա:

Цены на хлебобулочные изделия в Армении в августе по сравнению с июлем 2012 года увеличились на 1,3%. Об этом 7 сентября на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела статистики цен и международных сопоставлений Национальной статистической службы Армении Гурген Мартиросян. При этом, по его словам, в августе 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года цены на эти продукты в республике на 5%.
Это в основном обусловлено повышением цен на муку высшего сорта. «Из рассмотренных 8 (январь-август 2012 г.) месяцев в течение 7 месяцев цены фиксировали рост от 0,2-3,6%, а за 8 месяцев инфляция в целом по этому рынку составила 15,3%», – сказал он. При этом инфляция на рынке муки первого сорта за 8 месяцев составила 7,8%.