Սեպտեմբերի 11-ին` ժամը 19:00-ին, Կամերային երաժշտության տանը կկայանա ԱՄՆ-ից դաշնակահար Տիգրան Մարտիկյանի և Հայաստանից հայտնի ջազային կատարողների համատեղ համերգը, հաղորդում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Համերգը տեղի կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի անհատ կատարողների օրերի շրջանակներում: Փառատոնի շրջանակներում անցկացվող համերգներին իրենց մասնակցությունն են բերում աշխարհի տարբեր երկրներում կայացած, մեծ համբավ վայելող և ճանաչված հայազգի երաժիշտներ:
Երևանյան համերգները լավագույն հնարավորություն են հայաստանյան հանդիսատեսի համար` ճանաչելու և գնահատելու հայրենիքից դուրս ապրող և ստեղծագործող հայերի աշխատանքները և ձեռքբերումները:
Տիգրան Մարտիկյանն ուսում է ստացել Տիգրան Չուքաջյանի անվան երաժշտական դպրոցում, որտեղ 1980-1988թթ. սովորել է թավջութակի բաժնում` Տիրուհի Սարգսյանի մոտ և դաշնամուրի բաժնում` Կատյա Սահակյանի մոտ: Դպրոցն ավարտելուց հետո 1991թ. ընդունվել է Լոս-Անջելեսի անվան Քոլեջ (LACC), այս անգամ` դաշնամուրի բաժին և երկու տարի անց շարունակել ուսումը USC (University of Southern California) համալսարանի` ջազային բաժնում:
Տիգրանն իր երաժշտական գործունեությունը սկսել է վաղ հասակից: 12 տարեկանում նա ակորդեոն էր նվագում` մասնակցելով մի շարք երաժշտական միջոցառումների: Սովորելու ընթացքում արժանացել է բազմաթիվ պատվոգրերի և գովասանագրերի, այդ թվում նաև` լեգենդար ջազմեն Չիկ Կորեայի կողմից: Տիգրանը համերգներով հանդես է եկել ԱՄՆ-ում (այդ թվում Նյու-Յորքի Կարնեգի և Հոլ համերգասրահներում) և Եվրոպական մի շարք երկրներում:
Այժմ Տիգրանը ապրում և աշխատում է Լոս-Անջելեսում, նաև կոմպոզիտոր է: Տիգրանի գրած երաժշտությունը` "Let's go Dance", կատարվել է Նյու-Յորքում: Նա երաժշտություն է գրել մի շարք ամերիկյան կարճամետրաժ կինոնկարների համար: Այժմ աշխատում է նոր ջազային ձայնասկավառակի վրա, որը կկոչվի "My hometown Armenia":

11 сентября в 19:00 часов в Ереване в Доме камерной музыки состоится совместный концерт американского пианиста армянского происхождения Тиграна Мартикяна и известных джазовых исполнителей Армении, сообщают в пресс-службе Министерства диаспоры РА.
Концерт состоится в рамках всеармянского фестиваля сольных исполнителей “Моя Армения”. Тигран Мартикян получил образование в музыкальной школе им. Тиграна Чукаджяна, где с 1980 по 1988 гг. учился по классу виолончели у преподавателя Тируи Саркисян и по классу фортепиано – у Клары Саакян. По окончании школы в 1991 году он поступил в колледж им. Лос-Анджелеса (LACC), на этот раз по классу фортепиано, а два года спустя, продолжил учебу в джазовом отделе университета USC (University of Southern California).
В 12 лет Тигран, играя на аккордеоне, принял участие в ряде музыкальных фестивалей. В годы учебы он удостоился многочисленных наград и благодарственных грамот, в том числе и от джазмена Чика Кориа. Тигран Мартикян с концертами выступал в США и в ряде европейских стран.
В настоящее время он живет и работает в Лос-Анджелесе, занимается и композиторской деятельностью. Произведение "Let's go Dance”, написанное Тиграном было исполнено в Нью-Йорке. Он также написал музыку к некоторым короткометражным американским кинофильмам. Сейчас он работает над созданием нового джазового диска под названием "My hometown Armenia".