Սեպտեմբերի 8-ին Բիշկեկի Ազգային ռուսական դրամատիկական թատրոնի 78-րդ թատերաշրջանը բացեց Հակոբ Ղազանչյանի «Լիր արքան» բեմադրությունը: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեցին Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնի մամլո ծառայությունից:
Բեմադրությունը հայ-ռուս-ղըրղզական համագործակցության արդյունք է: Արքա Լիրին մարմնավորել է Վիգեն Ստեփանյանը:
Ներկայացմանը մասնակցում են Բիշկեկի ռուսական թատրոնի դերասանները: Երաժշտական ձևավորումն արել է Սվետլանա Բոգդանովիչը Ռուսաստանից:
Հակոբ Ղազանչյանը, Վիգեն Ստեփանյանը և նկարիչ Անտոն Քեշիշյանը Երևան կվերադառնան այսօր: Ներկայացումը խաղացվել է նաև սեպտեմբերի 9-ին: Պատանի հանդիսատեսի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը Բիշկեկ կվերադառնա նոյեմբերին, որպեսզի Լիրի դերում ներգրավի Ղրղզստանի ժողովրդական արտիստ Անատոլի Ադալիին:

78-ой театральный сезон Национального русского драматического театра Бишкека открылся 8 сентября спекталем Акопа Казанчяна “Король Лир”. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе Ереванского театра юного зрителя.
Спектакль стал результатом армяно-российско-киргизского сотрудничества. Роль Короля Лира исполнил Виген Степанян. В спектакле приняли участие актеры Национального русского драматического театра Бишкека. Автором музыкального оформления стала Светлана Богданович из России.
Акоп Казанчян, Виген Степанян и художник Антон Кешишян вернутся в Ереван 10 сентября. Спектакль был сыгран и 9 сентября. Директор Ереванского театра юного зрителя вернется в Бишкек в ноябре, чтобы пригласить на роль Короля Лира народного артиста Киргизии Анатолия Адали.