Սեպտեմբերի 6-ին կառավարության նիստում Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության կողմից կաթնամթերք արտադրող 11 ընկերություններում անցկացված հետազոտությունների արդյունքները հրապարակելուց հետո հայտնի է դարձել, որ 7 տնտեսվարող սուբյեկտներ իրենց արտադրանքի մեջ օգտագործում են սոդա, ինչը տեխնիկական կանոնակարգով արգելված է: Սակայն տեսչական ստուգումներից հետո պետական ծառայության պետ Աբրահամ Բախչագուլյանը վստահությամբ հայտարարել է. «Հուրախություն ինձ, այսօր ինձ մոտ կան ստուգումների արդյունքները, որոնց համաձայն արտադրողներն այլևս սոդա չեն օգտագործում»: Այդ մասին սեպտեմբերի 10-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Բախչագուլյանը և հավելել, որ ստուգումները շարունակվում են, իսկ շուրջ 20 օր անց կլինեն բոլոր նորմատիվ պահանջներին տնտեսվարող սուբյեկտների համապատասխանության ստուգումների արդյունքները, ներառյալ սանիտարական հիգիենան:
Դրա հետ կապված Բախչագուլյանը հավելել է, որ ստացված տվյալները թույլ կտան վարչական վարույթ հարուցել անբարեխիղճ տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ, հաղորդելով, որ տուգանքի առավելագույն չափը կարող է կազմել 300 հազար դրամ: Նա նաև խոստացել է, որ այդ ոլորտում ստուգումները կկրեն հետևողական բնույթ, «որպեսզի մեր սպառողներն ուտեն անվտանգ մթերքներ»:
Ինչ վերաբերվում է խախտումների մեջ մեղադրվող 7 ընկերություններին, որոնց շարում են` «Անի կաթ», «Բիոկաթ», «Դուստր Մարիաննա», «Արզնու տոհմային ԹՏԽ տնտեսություն», «Աշտարակ կաթ», «Թամարա», «Մուլտի Ագրո», ապա Աբրահամ Բախչագուլյանը հրաժարվել է մեկնաբանել նրանց հայտարարությունները: «Եթե անկեղծ, ես չգիտեմ ոչ մի արտադրողի, որը կխոստովանի, որ արտադրում է անորակ ապրանք»,- նշել է նա:
«Հրապարակ» թերթը տեղեկատվություն է հրապարակել այն մասին, որ Ռոզա Ծառուկյանն այցելել է նրանց խմբագրություն և հայտարարել, որ նրանց արտադրությունում ոչ մի խախտում չի նկատվել, թեև Բախչագուլյանը հայտարարել է, որ «Մուլտի ագրոյի» արտադրանքում նկատվել են խախտումներ:
Կա նաև տեղեկատվություն, որ հետազոտությունների արդյունքները հրապարակելուց հետո «Մուլտի ագրո» ընկերության ղեկավար Ռոզա Ծառուկյանը` ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի մայրը, այցելել է սննդամթերքի անվտանգության պետական տեսչություն և սպառնացել տեսչության պետ Աբրահամ Բախչագուլյանին:

После огласки на заседании правительства 6 сентября со стороны Государственной службы безопасности продуктов питания Армении результатов исследований, произведенных в 11 компаниях, занятых производством молочной продукции, стало известно, что 7 хозсубъектов используют в производстве своей продукции соду, что запрещено техническим регламентом. Однако после проведения инспекционных проверок
начальник Госслужбы Абрам Бахчагулян с уверенностью заявил: «На радость мне, сегодня у меня есть результаты проверок, согласно которым производители не используют соду». Об этом он заявил 10 сентября на пресс-конференции в Ереване, добавив, что проверки продолжаются, а спустя порядка 20 дней будут результаты проверок на соответствие у хозсубъектов всех нормативных требований, включая санитарно гигиенических.
В связи с этим Абрам Бахчагулян добавил, что полученные данные позволят возбудить административное производство в отношении недобросовестных хозсубъектов, сообщив, что наибольший размер штрафа может составить 300 тыс. драмов. Начальник Госслужбы также пообещал, что проверки в этой сфере будут носить последовательный характер, «чтобы наши потребители ели безопасные продукты».
Что же касается реакции уличенные в нарушениях 7 производителей, среди которых – «Ани кат», «Биокат», «Дустр Марианна», «Арзнийское племенное птице-ското-свиноводческое хозяйство», «Аштарак кат», «Тамара», «Мульти Агро», то Абрам Бахчагулян отказался комментировать их заявления. «Если честно, я не знаю ни одного производителя, который признается, что производит некачественную продукцию», – подчеркнул он.
Газета "Грапарак" опубликовала информацию о том, что Роза Царукян посетила их редакцию и заявила, что никаких нарушений на их производстве не обнаружено, хотя Бахчагулян завил, что в продукции "Мульти агро", также как и в продукции ряда прочих компаний, производящих молочные продукты, обнаружены нарушения.
Есть также информация, что после огласки результатов исследований, глава компании "Мульти агро" Роза Царукян – мать лидера партии "Процветающая Армения" Гагика Царукяна, посетила Государственную инспекцию по безопасности продуктов питания и угрожала начальнику инспекции Абрахаму Бахчагуляну.