Մեր բոլոր շախմատիստներն էլ, երբ մասնակցում են տարբեր մրցաշարերի, մենք հանգիստ ու վստահ ենք լինում, որ եթե ոչ ոսկե, ապա մեդալ կնվաճեն ու կրկին կուրախացնեն բոլորիս:
Այս տարին բացառություն չէր: Մեզ համար Օլիմպիադան սկսվեց օգոստոսի 18-ին, երբ հարցազրույց ունեցանք գլխավոր մարզիչ Արշակ Պետրոսյանի հետ: Այս մասնագետը, որն արդեն երկրորդ անգամ հռչակվել է աշխարհի լավագույն մարզիչ, այնքան համեստ ու հավասարակշռված պատասխանեց մեր հարցերին, ֆավորիտ համարեց ոչ թե մեզ, այլ ուրիշ հավաքականների: Համեստորեն խոստովանեց, որ կանեն ամեն ինչ, որպեսզի կրկին ուրախացնեն իրենց երկրպագուներին: Այս պահից էլ մենք հավատացինք, որ Օլիմպիադայում մերոնք լավագույնն են լինելու:
Ու այդ պահից սկսած, մենք սկսեցինք աղոթել ու երկրպագել համեստ, կիրթ, խելացի ու երբեք հուսախաբ չանող մեր հավաքականին:
Իսկ տղաներն, ինչպես միշտ, մեկնարկեցին հաղթանակով: 11 տուրերի ընթացքում մերոնք հաղթեցին Բոլիվիայի, Բանգլադեշի, Իսպանիայի, Ֆիլիպինների, Օլիմպիադայի գործող չեմպիոն Ուկրաինայի, Ուզբեկստանի, Գերմանիայի, Հոլանդիայի և Հունգարիայի հավաքականներին: Մեկ անգամ ոչ ոքի խաղացին ռուսների հետ, և կրեցին միայն մեկ պարտություն` Չինաստանից: Վերջին տուրից առաջ մենք, չինացիներն ու ռուսներն ունեինք հավասար միավոր, երեք հավաքականներին էլ անհրաժեշտ էր միայն հաղթանակ: Ռուսաստանը հաղթեց, Չինաստանի պարտվեց, իսկ Հայաստանը… Լևոն Արոնյանն ու Գաբրել Սարգսյանը ոչ ոքի ավարտեցին պարտիաները: Սերգեյ Մովսիսյանը շահած դիրք ուներ և, զարգացնելով գրոհը, ի վերջո կարողացավ հաղթանակի հասնել: Մնում էր Վլադիմիր Հակոբյանը, որը մեկ ստանում էր առավելություն, մեկ հավասարվում էր խաղը, սակայն ի վերջո, սևերով խաղացող մեր շախմատիստը կարողացավ խաղն ավարտել ոչ ոքի: Հայաստանի հավաքականը վեց տարվա ընթացում երրորդ անգամ հռչակվեց Համաշխարհային Օլիմպիադայի չեմպիոն:
Զգացողությունները բառերով նկարագրելն անհնար է: Մեր փոքրիկ Հայաստանն այս հսկայական աշխարհում ԱՌԱՋԻՆՆ է: Նույնիսկ պատկերացնելիս քիչ է մնում ուրախությունից խենթանաս: Հպարտանում ես, հուզվում, լացում ու ուրախանում, որ մենք ունենք նման տղաներ, որոնք պայքարում են ոչ թե իրենց, այլ երկրի համար, որոնք, որքան էլ հայտնի են ողջ աշխարհում, այնքան էլ համեստ են ու սովորական: Ցանկացած շփում մեր շախմատիստների հետ մեզ տալիս է միայն ու միայն դրական էմոցիաներ, դու տեսնում ես մարդկանց, որոնց հետ պարզապես զրուցելը մեծ հաճույք է քեզ պատճառում:
Այսօր թերևս, այսքան դրական ապրումներ ունելանուց հետո, մենք ուզում ենք շնորհակալություն հայտնել մեր շատ սիրելի շախմատիստ- ընկերներին` Լևոն Արոնյանին, Սերգեյ Մովսիսյանին, Վլադիմիր Հակոբյանին, Գաբրիել Սարգսյանին և Տիգրան Պետրոսյանին: Մենք ուրախ ու հպարտ ենք, որ ձեր մասին բազմաթիվ նյութեր ենք գրում:

Армения стала трехкратным победителем Всемирной Шахматной Олимпиады.
9 сентября в Стамбуле в честь армянских шахматистов прозвучал гимн Армении. В борьбе против 155 команд наша сборная заняла первое место. Мы всегда уверены в победе наших шахматистов, где бы они ни выступали: если не золото, так серебро или бронзу от них можно ожидать с уверенностью.
Этот год также не стал исключением. Для нас Олимпиада началась 18 августа, когда мы взяли интервью у главного тренера сборной Аршака Петросяна. Этот специалист, вот уже во второй раз объявленный лучшим тренером мира, так скромно и спокойно отвечал на наши вопросы. Он вместо своей команды отметил в качестве фаворитов другие сборные. Аршак Петросян скромно признался, что они готовы сделать все возможное, чтобы вновь порадовать своих болельщиков. С этого момента мы сами поверили в то, что на Олимпиаде наши шахматисты будут лучшими.
Наши парни, как всегда, начали с победы. В ходе 11 туров они успели одержать победу над сборными Боливии, Бангладеша, Испании, Филиппин, действующего олимпийского чемпиона Украины, Узбекистана, Германии, Нидерландов и Венгрии. Была одна ничья во встрече с командой России, а также одно поражение – со сборной Китая.
До начала последнего тура у китайцев и россиян было равное количество очков, всем трем сборным была необходима победа. Россия победила, Китай проиграл, а Армения…Левон Аронян и Габриел Саркисян завершили партии вничью. У Сергея Мовсисяна было преимущество, и он, развивая атаку, все же сумел достичь победы. Оставался Владимир Акопян, который то получал преимущество, то уравнивал игру, однако в конце наш шахматист, играющий черными фигурами, сумел завершить игру вничью. В течение шести лет сборная Армении в третий раз стала победителем Всемирной Шахматной Олимпиады.
Невозможно описать ощущения словами. Наша маленькая страна вновь стала ПЕРВОЙ в таком огромном мире. Гордость и волнение, смех и слезы радости – вот те чувства, которые переполняют всех армянских болельщиков в эти дни. Общение с нашими шахматистами приносит радость, они вселяют уверенность в победу.
Сегодня мы хотим поздравить наших шахматистов Левона Ароняна, Сергея Мовсисяна, Владимира Акопяна, Габриела Саркисяна и Тиграна Петросяна. Мы гордимся вами.