Հայ-ադրբեջանական DDoS հաքերային պատերազմը , որը Սաֆարովի էքստրադիցիայից հետո նոր թափ էր առել, հրադադարի մեջ է:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Հինգշաբթի օրվանից սկսված DDoS հարձակումները հայկական կայքերի վրա ակնհայտ պետական պատվեր էին Ադրբեջանի կողմից, որը նրանց, մոտավոր հաշվարկներով, արժեցել է օրական 5-20 հազար դոլար»,- ասաց փորձագետը` հավելելով, որ վարակված համակարգիչները DDoS հարձակումներ էին անում հիմնականում ասիական երկրներից, ավելի կոնկրետ` Պակիստանից, Թուրքիայից, Ինդոնեզիայից:
Սամվել Մարտիրոսյանը նշում է, որ հարձակումը թիարախային էր և սկսել էր ամենաընթերցվող կայքերից, իսկ հետո հարձակման ենթարկվեցին ընդհանրապես բոլոր հայկական լրատվական կայքերը. «Օրինակ PanARMENIAN.Net լրատվական գործակալության վրա DDoS հարձակումները մի քանի անգամ ավելի շատ էին, քան այլ կայքերի»:

Хакерская армяно-азербайджанская DDoS–война, получившая новый импульс после экстрадиции Рамиля Сафарова, в настоящее время находится в режиме “перемирия”. Об этом 10 сентября во время встречи с журналистами сказал эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
“Начавшиеся с четверга DDoS-атаки на армянские сайты явно были заказаны со стороны властей Азербайджана, они, по приблизительным подсчетам, обошлись им в 5-20 тысяч долларов”, – сказал эксперт, добавив, что DDoS-атаки в основном велись из азиатских стран, таких как Пакистан, Турция, Индонезия.
Самвел Мартиросян отмечает, что атаки были нацеленными, и начались с самых читаемых сайтов, затем атакам подверглись все армянские информационные сайты.
“Например, DDoS-атаки на информационное агентство PanARMENIAN.Net велись в несколько раз чаще, чем на другие сайты”, – пояснил эксперт.