Սեպտեմբերի 16-ին Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպան տիկին Ձյունիկ Աղաջանյանը Հաագայում կհանձնի իր ջանքերով Հայաստանից բերած դասագրքեր և վկայականներ 2011-2012 ուսումնական տարվա հայոց լեզվի դասերին մասնակցած երեխաներին: Երևանի «Երվանդ Քոչար» թանգարանի տնօրեն, տիկին Լալա Քոչարը ելույթ կունենա ականավոր քանդակագործ Երվանդ Քոչարի գործերի մասին, ներկայացնելով և մեկնաբանելով նրա հայտնի ստեղծագործությունները ինչպիսիք են «Սասունցի Դավիթ», «Վարդան Մամիկոնյան», «Պատերազմի արհավիրքը» և այլն: Նա կցուցադրի նաև կարճամետրաժ ֆիլմեր Երվանդ Քոչարի և մայրաքաղաք Երևանի խորհրդանիշը դարձած «Սասունցի Դավթի» արձանի մասին, հաղորդում է «Աբովյան» մշակութային կենտրոնը:
Տիկին Լալա Քոչարը հանդես կգա վերը նշված դասախոսությամբ Ալմելոյի Երևան հաստատության սրահում, ուրբաթ օրը, 14 սեպտեմբերի 2012 թվականին, ժամը 19-ին:

On September 16, Yerevan-based Ervand Kochar Museum director Mrs. Lala Kochar will deliver a lecture and presentation in the presence of the ambassador of Armenia in the Netherlands Mrs. Dziunik Aghadjanian at the Abovian Armenian Cultural Centre in The Hague.
Prior to the lecture by Mrs. Lala Kochar, Mrs. Aghadjanian will hand over the certificates to the children of the Armenian lessons of the 2011-2012 school year and the textbooks she brought from Armenia.
The director of the Ervand Kochar museum in Yerevan, Mrs. Lala Kochar will speak about the work of the famous sculptor Ervand Kochar with presentation and interpretation of well-known works such as "Sasuntsi Davit", "Vardan Mamikonyan", "Disaster of the war", etc. She will also show short films about Ervand Kochar and the statue of "Sasuntsi Davit", which has become a symbol of the capital Yerevan.
Ms. Kochar will present the same programme as above at the Yerevan Foundation in Almelo on Friday, 14 September 2012 at 7 p.m.