Սեպտեմբերի 11–ին Հայաստանում Հարավ Աֆրիկյան Հանրապեսության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ստեն Մատաբատան իր առաջին գործնական այցը կատարեց ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատ՝ ծանոթանալու Հայաստանի տնտեսական օրենսդրությանն ու իրավական դաշտին։
Դեսպանը նշել է, որ չնայած երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները դինամիկ աճ ունեն, սակայն հնարավորությունների քիչ մասն է օգտագործվում և զարգացման ներուժը մեծ է։
ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Արայիկ Վարդանյանը առաջարկել է երկու երկրներում կազմակերպել բիզնես ֆորումներ ու ցուցահանդեսներ։ Կոնկրետացվել են նույնիսկ նախնական համագործակցության ոլորտները՝ ադամանդագործությու , գինեգործություն և տուրիզմ։

Новоназанченный посол Южной Африки Стен Матабата 11 сентября посетил Торгово-промышленную палату Армении для ознакомления с правовым и экономическим полем.
Посол отметил, что, несмотря на то, что торгово-экономические отношения динамично растут, однако не все возможности используются и есть большой потенциал для развития.
Исполнительный директор ТПП РА Араик Варданян предложил организовать в двух странах бизнес-форумы и выставки. Помимо этого, в ходе визита гостя были конкретизированы области сотрудничества – алмазоперерабатывающая сфера, виноделие и туризм.