Սեպտեմբերի 11–ին Հայաստանում Հարավ Աֆրիկյան Հանրապեսության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ստեն Մատաբատան իր առաջին գործնական այցը կատարեց ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատ՝ ծանոթանալու Հայաստանի տնտեսական օրենսդրությանն ու իրավական դաշտին։
Դեսպանը նշել է, որ չնայած երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները դինամիկ աճ ունեն, սակայն հնարավորությունների քիչ մասն է օգտագործվում և զարգացման ներուժը մեծ է։
ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Արայիկ Վարդանյանը առաջարկել է երկու երկրներում կազմակերպել բիզնես ֆորումներ ու ցուցահանդեսներ։ Կոնկրետացվել են նույնիսկ նախնական համագործակցության ոլորտները՝ ադամանդագործությու , գինեգործություն և տուրիզմ։

A newly-appointed South African ambassador Stanley Chupu Matabata visited Armenia’s Chamber of Commerce and Industry to familiarize himself with the country’s legal and economic sectors.
As the envoy noted, despite growing trade and economic ties between the two countries, there’s still a major potential for their development.
In this context, Chamber of Commerce and Industry CEO Araik Vardanyan suggested organizing business forums and exhibits in Armenia and South Africa, with cooperation sectors specified as diamond processing, wine-making, tourism.