2012թ առաջին կիսամյակի ընթացքում հիփոթեքային վարկավորումն ավելացել է 11.1 %-ով (կամ 13.5 մլրդ դրամով), որը 2.8 տոկոսային կետով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշը: Այս մասին ասվում է ՀՀ ԿԲ կողմից հրապարակված «2012-ի «ֆինանսական կայունության հաշվետվությունում»:
Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, հիփոթեքային վարկավորման աճին առավելապես նպաստել է անշարժ գույքի ձեռքբերման հիփոթեքային վարկավորումը, որի աճը կազմել է 10.0 մլրդ դրամ: «ՀՀ հիփոթեքային շուկայի ընդլայնման հնարավորությունների մասին են վկայում նաև հիփոթեքային վարկերի նկատմամբ առկա և պոտենցիալ պահանջարկը, ինչպես նաև բանկերի և վարկային կազմակերպությունների սպասումները»,-ասվում է ԿԲ մամուլի հաղորդագրությունում:
ՀՀ հիփոթեքային շուկայի զարգացմանը որոշակիորեն նպաստում է նաև «Ազգային հիփոթեքային ընկերության» գործունեությունը, որի նպատակն է առավել հասանելի դարձնել բնակարանային վարկերը:

Ипотечное кредитование в Армении по итогам первого полугодия 2012 года выросло на 11,1% или 13,5 млрд драмов, что на 2.8 процентных пункта выше аналогичного периода 2011 года. Об этом говорится в «Отчете финансовой стабильности за первое полугодие 2012 года», опубликованного Центральным банком Армении.
Как отмечается в документе, росту ипотечного кредитования в основном способствовало приобретение недвижимого имущества посредством ипотечных кредитов, где был зафиксирован рост в 10 млрд драмов. «О расширении ипотечного рынка республики свидетельствуют существующий и потенциальный спрос, а также ожидания банков и кредитных организаций», – говорится в отчете ЦБ РА.
Одновременно развитию ипотечного рынка страны содействует деятельность универсальной кредитной организации ЗАО «Национальная Ипотечная Компания», целью которой является повышение доступности квартирных кредитов.