Այսօր ԵՊՀ գրադարանի ճեմասրահում բացվեց 20-21 դդ ամերիկացի գրողների գրքերի ցուցահանդեսը: Այն նվիրված է հայ-ամերիկյան դիվանագիտության հաստատման 20-ամյակին: Ցուցահանդեսը բացեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
«Մեր խնդիրն ու աշխատանքն այն է, որ մենք աշխատենք մեր հայ գործընկերների հետ և խորացնենք ու ամրապնդենք մեր համագործակցությունն ու գործընկերությունը հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում»,-իր ելույթում նշեց դեսպանը, հավելելով որ դեսպանատունն ուրախ է իր ներդրումն ունենալ այս ցուցահանդեսում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են 49 գրողների 85 ստեղծագործություններ` Էռնեստ Հեմինգուեյի, Վիլյամ Սարոյանի, Էմիլի Դիկենսոնի և այլ հայտնի հեղինակների աշխատանքներ:
Ցուցահանդեսը կշարունակվի 2 շաբաթ: Գրականությունը տրամադրել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության տեղեկատվական ռեսուրսների կենտրոնի «Ամերիկյան անկյունը»:

12 сентября в фойе библиотеки Ереванского государственного университета открылась выставка книг представителей американской литературы 20-21 вв. Она посвящена 20-летию установления дипломатических связей между Арменией и США. Выставку открыл посол США в Армении Джон Хефферн.
“Наша задача в том, чтобы сотрудничать с армянскими партнерами и укреплять это сотрудничество и партнерство во всех сферах общественной жизни”, – сказал в своем выступлении посол.
На выставке представлены 85 произведений 49 писателей: Эрнесто Хэмингуея, Вильяма Сарояна, Эмиля Диккенсона и работы других известных авторов.
Выставка продлится 2 недели. Литературу предоставил Центр информационных ресурсов посольства США “Американский уголок”.