Ինչպես հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում, Հայաստանը Եվրասիական միությանը մասնակցելու պաշտոնական հրավեր դեռ չի ստացել:
«Այդ միությանը մասնակցելու պաշտոնական հրավեր մենք չենք ստացել այն պարզ պատճառով, որ դեռ չեն ավարտվել Եվրասիական միության ձևաչափի մասին բանակցությունները»,- ասել է վարչապետը:
Միաժամանակ, նա հավելել է, որ «մենք ուրախ ենք, որ Հայաստանը մասնակցում է այդ քննարկումներին»: Վարչապետի խոսքով, այդ հարցը գտնվում է կառավարության օրակարգում: Տիգրան Սարգսյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ինտեգրացիոն գործընթացներում ինչպես ԵվրԱզԷս-ի, այնպես էլ ԱՊՀ-ի և Եվրամիության շրջանակներում: «Մենք սխալ ենք համարում հակադրել այդ ինտեգրացիոն գործընթացները, ինչի հետ իրենց հայտարարություններում համամիտ են ռուսական իշխանությունները»,- ասել է նա և հավելել, որ այդ ինտեգրացիոն գործընթացները պետք է լրացնեն միմյանց:
Վարչապետը նաև նշել է, որ Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականության մեջ «չի կարող ինչ-որ խաղերի մեջ մտնել և դիվանագիտություն խաղալ, քանի որ դա վտանգավոր է փոքր երկրի համար»: Նրա խոսքով, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը թափանցիկ է իր գործընկերների համար:

Как сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на правительственном часе в армянском парламенте, Армения пока не получала официального приглашения участвовать в Евразийском союзе.
“Официального приглашения участвовать в этом союзе мы не получали по той простой причине, что пока не завершились переговоры о формате Евразийского союза”, – сказал премьер-министр.
При этом он добавил, что “мы рады, что Армения участвует в этих обсуждениях”. По словам премьера, этот вопрос находится в повестке правительства. Тигран Саркисян также подчеркнул, что Армения заинтересована в интеграционных процессах как в рамках ЕврАзЭС, так и СНГ и Евросоюза. “При этом мы считаем неправильным противопоставлять эти интеграционные процессы, в чем в своих заявлениях солидарны и российские власти”, – заметил он, добавив, что эти интеграционные процессы должны дополнять друг друга.
Премьер-министр также подчеркнул, что Армения в своей внешней политике “не может вступать в какие-то игры и играть в дипломатию, так как это опасно для маленькой страны”. По его словам, внешняя политика Армении прозрачна для ее партнеров.