ՀՀ կառավարությունը այսօրվա նիստում որոշում է կայացրել անձնավորված հաշվարկը (գրանցման հայտը) էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնելն ապահովող միջոցառումների ժամանակացույցը հաստատելու մասին: Անձնավորված հաշվարկի քարտի, ինչպես նաև էլեկտրոնային ստորագրություն ստանալու համար մինչսև նոյեմբերի 30-ը անձնագրային սեղան դիմած տնտեսվարող սուբյեկտների համար 2013թ. սպասարկումն անվճար կլինի: Այդ մասին սեպտեմբերի 13-ին կառավարության մամլո կենտրոնում ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Ինչպես ասել է նախարարը, միջոցառումների ցանկում ընդգրկված են սեմինարներ հանրապետության բոլոր համայնքներում, որպեսզի տնտեսվարող սուբյեկտները կարողանան պարտադիր կարգով 2013թ. հաշվետվությունները ներկայացնել էլեկտրոնային տարբերակով:
Միջոցառումները նախատեսված են կենսաթոշակային բարեփոխումների շրջանակում,այդ թվում արդեն հաջորդ տարվանից գործատուների համար կներդրվի միասնական եկամտահարկ բոլոր աշխատավարձերի գծով:

Для хозсубъектов, обратившихся в паспортный стол за получением идентификационной карты, а также электронной подписи до 30 ноября текущего года, правительство Армении просубсидирует из госбюджета обслуживание последней в 2013 году. Об этом 13 сентября на брифинге в пресс-центре правительства Армении сообщил министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян.
Правительство Армении на сегодняшнем заседании утвердило график мероприятий, обеспечивающих представление в электронном варианте идентификационного учета.
Как сообщил глава госведомства, в график мероприятий включены обучающие семинары во всех общинах республики для того, чтобы хозсубъекты смогли в обязательном порядке с 2013 года представлять отчетности в электронном виде.
Эти мероприятия предусмотрены в рамках проведение пенсионных реформ, в том числе, уже со следующего года будет внедрен единый подоходный налог для работодателей по зарплатам.