ՀՀ փոխվարչապետ, ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի անդամ Արմեն Գևորգյանն այսօր մեկնեց Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշգաբադ` մասնակցելու ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի 55-րդ նիստի աշխատանքներին:
Խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկված են ԱՊՀ մասնակից երկրների տնտեսական փոխգործակցության տարբեր ոլորտներին վերաբերող երկու տասնյակից ավելի հարցեր:
Մասնավորապես կքննարկվեն ԱՊՀ ինովացիաների և արտոնագրերի բանկի ստեղծման հայեցակարգի, Ուկրաինայի Չոպե քաղաքում միջազգային առևտրացուցահանդեսային «Չոպինթրեյդէքսպո» կենտրոնի ստեղծման մասին որոշման նախագծերը: Նիստում կքննարկվի նաև 2013-2014թթ. ԱՊՀ մասնակից երկրների հումանիտար համագործակցության ոլորտում առաջնային միջոցառումների ծրագրի նախագիծը և մի շարք այլ հարցեր:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 11-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը վավերացրել է 2011 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Սանկտ Պետերբուրգում ստորագրված «Ազատ առևտրի գոտու մասին» պայմանագիրը, որը մինչ ստորագրումը քննարկումներ էր անցել ԱՊՀ տնտեսական խորհրդում:

13 Сентябрь 2012 - 11:49 AMT
Вице-премьер Армении примет участие в работах 55-го заседания экономического совета стран СНГ в Ашхабаде
Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян отбыл в столицу Туркменистана – Ашхабад, где он примет участие в работах 55-ого заседания Экономического совета стран СНГ.
Как сообщает пресс-служба министерства территориального управления РА, в повестку заседания включены более 20 вопросов по сферам экономического взаимосотрудничества. В частности, будет обсуждена концепция создания банка инноваций и виз для стран СНГ, проект создания международного торгово-выставочного центра «Чопин трейдэкпо» в украинском городе Чоп, а также программа мероприятий сотрудничества стран-участниц СНГ в гуманитарной сфере на 2013-2014 года и целый ряд других вопросов.