«Ես համակրում եմ ադրբեջանցի գործընկերներին, որոնք փող են ներդնում շախմատի զարգացման, բարձրակարգ շախմատիստներ դաստիարակելու մեջ և ցանկանում են իրենց մոտ անցկացնել ամենահեղինակավոր մրցումները: Բայց ինչ անել Հայաստանի հավաքականի հետ, որը չորս վերջին օլիմպիադաներում երեք հաղթանակ է տարել: Ես շախմատի Օլիմպիադան չեմ պատկերացնում առանց Հայաստանի, դա նոնսենս է»,- ասել է ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահ Իլյա Լևիտովը, մեկնաբանելով ՖԻԴԵ որոշումը 2016-ին շախմատի Օլիմպիադան Բաքվում անցկացնելու մասին:
Նա նշել է, որ հիմա արդեն ակնհայտ է, որ Հայաստանը չի մեկնի Բաքու, և դա իհարկե սարսափելի խնդիր է, որը պարզ չէ, թե ինչպես պետք է լուծել. «Հուսանք, որ առաջիկա 3-4 տարիների ընթացքում այս տարածաշրջանում քաղաքական իրավիճակը կփոխվի»:

“Я глубоко симпатизирую азербайджанским коллегам, которые вкладывают деньги в развитие шахмат, в воспитание высококлассных шахматистов и хотят проводить у себя самые престижные соревнования. Но что делать со сборной Армении, которая выиграла три из четырех последних Олимпиад. Я не представляю себе шахматную Олимпиаду без Армении, это какой-то нонсенс”,- сказал вице-президент ФИДЕ Илья Левитов, комментируя решение, ФИДЕ о том, что в 2016 году шахматная Олимпиада пройдет в Баку.
Он подчеркнул, что и сейчас очевидно, что Армения не поедет в Баку, и это, конечно, страшная проблема, которую совершенно не ясно как решать.
“Будем надеяться, что за предстоящие 3-4 года политическая ситуация в этом регионе все-таки изменится”, – сказал Левитов.