Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի առևտրային բանկերը թողարկել են շուրջ 1,133 մլն հատ պլաստիկ քարտ, ինչը 155 հազարով ավելի է, քան 2012թ. սկզբում: Այդ մասին սեպտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը: Ըստ նրա, առաջին կիսամյակում 31 տոկոսով ավելացել է քարտերի միջոցով կատարվող գործարքների թիվը, իսկ գործարքների ծավալն ապահովել է 26 տոկոս աճ:
Չնայած, որ 2012թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանի բանկային համակարգում արձանագրվել է կանխիկ փոխանցումների 85 տոկոս աճ, և անկանխիկ փոխանցումների 15 տոկոս աճ, այնուամենայնիվ, Հայաստանի բանկերի միությունը մտադիր է «փոխել այդ համամասնությունն անկանխիկ գործարքների օգտին»:
Միաժամանակ Աշոտ Հովսեփյանը նշել է, որ բնակչության շրջանում աճել են պլաստիկ քարտերով իրականացվող գործարքներն ինտերնետում: «Թվային արտահայտմամբ առաջին կիսամյակում աճը կազմել է 58 տոկոս, իսկ ծավալների առումով՝ 78 տոկոս»,-հավելել է նա:
Ըստ Օսիպյանի, երկրի բանկային համակարգում աշխատակիցների քանակն աճել է 6,9 տոկոսով՝ կազմելով 10 754 մարդ, ինչպես նաև 2 տոկոսով ավելացել է բաժանմունքների թիվը՝ հասնելով 475-ի:

14 Сентябрь 2012 - 08:50 AMT
На сегодняшний день со стороны коммерческих банков Армении эмитировано более 1,133 млн. штук пластиковых карт, что на 155 тыс больше по сравнению с началом 2012 года. Об этом 14 сентября на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Союза банков Армении (СБА) Ашот Осипян. По его словам, увеличилось и число сделок по картам на 31% в первом полугодии, а объем сделок обеспечил рост на 26%.
Несмотря на то, что в первом полугодии 2012 год в банковской системе Армении был зафиксирован рост как наличных на 85%, так и безналичных сделок – на15%, тем не менее, СБА ставит перед собой цель «поменять эту пропорцию в сторону безналичных сделок».
Одновременно Ашот Осипян отметил, что население страны стало больше пользоваться пластиковыми картами для осуществления сделок в Интернете. «В числовом выражении в первом полугодии рост составил 58%, а по объемы – 78%», – добавил он.
Как сообщил председатель СБА, в банковской системе Армении на 6,9% увеличилось число работников, составив 10 754 человека, а также на 2% увеличилось число филиалов – до 475.