«ՎՏԲ – Հայաստան բանկ» ՓԲԸ ֆինանսավորել է «Ամիկուս» ՍՊԸ մոտ 5 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով: Ամիկուս ընկերության հիմնական գործունեությունը հանդիսանում է դեղամիջոցների ներմուծումը և իրացումը, ինչպես նաև բուսական դեղերի բժշկական պարագաների արտադրությունը: Ընկերությանն է պատկանում «Ամիկուս» ապրանքանշանով դեղատների ցանցը,ինչպես նաև կազմակերպությանն է պատկանում տպագրատուն, որը հագեցած է Heidelberg (Գերմանիա) ֆիրմային պատկանող ժամանակակից սարքավորումներով:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկից ստացված ֆինանսավորումը կուղղվի կազմակերպության շրջանառու միջոցների համալրմանը, որն իր հերթին թույլ կտա ամրապնդել և զարգացնել երկարատևհամագործակցությունները միջազգային մատակարարների հետ և Հայկական շուկան ապահովել որակյալ դեղամիջոցներով:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն- Տնօրինության նախագահի ժ/պ Յուրի Գուսևն ասել է. «Ժամանակակից դեղագործական ոլորտը հիմավորված կարելի է վերագրել տնտեսության բարձր տեխնոլոգիաների հատվածին: Ներկայիս Հայաստանում ժամանակակից տնտեսության և բիզնեսի զարգացման փուլում մենք կարևորում ենք նշված ոլորտում հաջողակ գործունեություն ծավալող ընկերությունների զարգացումը: Ամիկուս ընկերությանը տրամադրելով ֆինանսավորում մենք ակնկալում ենք, որ այն նոր ազդակ կհանդիսանա Հայաստանում դեղագործական ոլորտի զարգացմանը:
Հայաստանում դեղագործական ոլորտի համար բարենպաստ պայմանների ստեղծումը կնպաստի ոլորտի զարգացմանը, ինչը կապահովի որակյալ, անվտանգ և մատչելի դեղորայքի և բժշկական պարագաների առկայությունը: Ներկա դրությամբ մենք քննարկում ենք ընկերության հերթական ֆինանսավորման հարցը` դեղերի արտադրության համար նոր սարքավորումներ ձեռք բերելու նպատակով»:
«Ամիկուս» ՍՊԸ տնօրեն Վարդ Նազեյանը նշել է. «Ամիկուս դեղատների ցանցը դեղագործական շուկայում գրավում է առաջատար դիրքեր: Մեր կողմից առաջարկվող դեղերի տեսականին – դա աշխարհի առաջատար դեղագործական Ընկերությունների արտադրանքն է: Մեր հաջողության գրավականը հանդիսանում է մեր հաճախորդների վստահությունը: «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ կողմից ստացված ֆինանսավորումը մեզ հնարավորություն կտա ամրապնդել մեր դիրքերը շուկայում և կօգնի հետագա զարգացմանը: Մենք ուրախ ենք այս բեղմնավոր համագործակցմանը և հույս ունենք նրա շարունակմանը», հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:

14 Сентябрь 2012 - 10:43 AMT
ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” осуществил финансирование ООО “Амикус” на сумму порядка 5 млн. долл. США. Основными видами деятельности компании “Амикус” являются импорт и реализация лекарственных средств, производство медицинских принадлежностей и медикаментов из лекарственных трав. Компания управляет сетью аптек под торговым знаком “Амикус”, а так же владеет типографией оснащенной современным оборудованием от компании Heidelberg (Германия).
Финансирование, полученное от «Банка ВТБ (Армения)», будет направлено на пополнение оборотных средств компании, что позволит закрепить и развить долговременное сотрудничество с международными поставщиками и обеспечить армянский рынок качественной фармацевтической продукцией, сообщает пресс-служба банка.
«Современную фармацевтическую отрасль можно с полным основанием отнести к высокотехнологичным и наукоёмким секторам экономики. На современном этапе развития экономики и бизнеса в Армении мы придаем большое значение развитию компаний, успешно работающих и в данной области. На данный момент мы также рассматриваем возможность предоставления Компании очередного финансирования, целью которого является приобретение нового оборудования для производства лекарственных препаратов», – сказал и/о генерального директора-председателя директората «Банка ВТБ (Армения)» Юрий Гусев.
В свою очередь директор ООО «Амикус» Вард Назеян добавил, что сеть аптек компании является одним из лидеров на местном фармацевтическом рынке, финансирование же, полученное от ЗАО “Банк ВТБ (Армения)”, даст возможность закрепить положение и поможет дальнейшему развитию компании.