2012 թ. առաջին կիսամյակի վերջին, 2011 թ. երկրորդ կիսամյակի վերջի համեմատությամբ, ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների գումարն ավելացել է շուրջ 16%-ով, իսկ երաշխավորված ավանդների գումարը` 11.6%-ով: Ավանդների երաշխավորման համակարգը երկրի ֆինանսական համակարգի կայունությունն ու զարգացումն ապահովող
կարևոր բաղադրիչներից է:
Ինչպես ընդգծվում է ՀՀ ԿԲ կողմից հրապարակված «2012թ առաջին կիսամյակի ֆինանսական կայության հաշվետվությունում»,2012 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում երաշխավորված ավանդ ունեցող ավանդատուների թիվն ավելացել է 7.16%-ով և կազմել է 1262630 (նշված հաշվարկում ներառված չեն ՎՏԲ -Հայաստան բանկ ՓԲԸ-ում հաշվառվող՝ նախկին ԽՍՀՄ Խնայբանկի ավանդատուները): ՀՀ բանկային համակարգում ավանդատուների գերակշիռ մասը միայն ՀՀ դրամով ավանդներ ունեցող ավանդատուներնեն:
2012 թ. առաջին կիսամյակի վերջի դրությամբ միայն ՀՀ դրամով ավանդ ունեցող ավանդատուների կշիռն ավանդատուների ընդhանուր թվի մեջ կազմել է 83.09%, իսկ միայն արտարժույթով ավանդ ունեցող ավանդատուների կշիռը` 6.95%:
Հիմնադրամի գնահատումների համաձայն՝ ավանդատուների շուրջ 98%-ը երաշխավորված ավանդի չափը չգերազանցող ավանդ ունեցող ավանդատուներ են:

18 Сентябрь 2012 - 06:55 AMT
По итогам первого полугодия 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года сумма банковских вкладов физических лиц Армении увеличилась на 16%, а сумма гарантированных вкладов – на 11,6%. Система гарантирования вкладов является важнейшей частью обеспечения стабильности и развития финансовой системы страны.
Как отмечается в «Отчете финансовой стабильности за первое полугодие 2012 года», опубликованного Центральным банком Армении, в первом полугодии текущего года число вкладчиков увеличилось на 7,16% и составило 1 262 630. Причем, согласно отчету, большинство граждан Армении предпочитают хранить свои сбережения в национальной валюте – драме. На их долю пришлось 83,09% от общего числа вкладчиков, а вот удельная доля вкладчиков, хранящих свои сбережения в инвалюте, составила 6,95%.
По оценкам Фонда гарантирования вкладов Армении, порядка 98% вкладчиков имеют сбережения, размер которых не превышает размера гарантированного вклада.