Սեպտեմբերի 17-ին Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սիրիայի առևտրի պալատի խորհրդի անդամ, հայ-սիրիական գործարար խորհրդի նախագահԼևոն Զաքի Ետալյանին և Դեր Զորում ՀՀ պատվո հյուպատոս, հայ-սիրիական գործարար խորհրդի փոխնախագահ Սուրեն Վարդանյանին, հայտնում է սփյուռքի նախարարության մամլո ծառայությունը:
Քննարկվեցին Հայաստանում ապաստանած սիրիահայերին հուզող մի շարք հարցեր: Ներկայումս գործազրկության հարցը շարունակում է մնալ ամենից արդիականը: Հյուրերը ներկայացրին Հայաստանում սիրահայերի՝ աշխատանքով ապահովման և սոցիալական խնդիրների լուծման իրենց տեսլականը: Հանդիպման ընթացքում նախանշվեցին հնարավոր ուղիներ և մոտեցումներ, որոնց իրականացումը հնարավոր կդարձնի հարցի արդյունավետ լուծումը:
Նախարար Հ. Հակոբյանը հյուրերին հավաստիացրեց, որ սիրիահայերին վերաբերող հարցերը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությամբ, ՀՀ բոլոր գերատեսչությունների և հատկապես ՀՀսփյուռքի նախարարության անմիջական հետևողականության առանցքում են:

17 сентября министр диаспоры РА Грануш Акопян приняла у себя члена Совета торговой палаты Сирии председателя Армяно-сирийского предпринимательского союза Левона Заки Еталяна и почетного консула РА в Дер Дзоре, заместителя председателя Армяно-сирийского предпринимательского союза Сурена Варданяна, сообщают в пресс-службе Министерства диаспоры РА.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся сирийских армян, приехавших в Армению.
В настоящее время проблема безработицы продолжает оставаться одной из самых актуальных. Гости представили свое видение путей решения социальных вопросов, а также обеспечения работой сирийских армян, находящихся в Армении.
Также были отмечены возможные пути и подходы для более эффективного решения данных проблем.
Министр Грануш Акопян уверила гостей, что все вопросы, связанные с сирийскими армянами, по указанию президента РА Сержа Саргсяна, находятся в центре внимания всех ведомств Армении, а в особенности, Министерства диаспоры РА.