ՈւԵՖԱ-ն դիտարկում է բոլոր ազգային եվրոպական առաջնությունները 2021թ. կասեցնելու հնարավորությունը, որպեսզի Քաթարում 2022թ. կայանալիք ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը ձմռանն անցնի:
Ամռանը ջերմաստիճանն այդ արաբական երկրում հասնում է 50 աստիճանի, և լավագույն տարբերակը կլիներ առաջնությունը ձմռան ամիսներին կազմակերպելը:
«Ես կպնդեմ, որ Քաթարում կայանալիք ԱԱ-2022 ձմռանն անցնի: Այդպես ավելի լավ կլինի և երկրպագուների, և ֆուտբոլիստների համար: Սակայն, հունվարին անցնելու է ձմեռային Օլիմպիադան, իսկ երկու նման խոշորագույն մրցաշար միաժամանկ չեն կարող անցնել: Այս պարագայում լավագույն տարբերակը կլիներ, եթե աշխարհի առաջնությունը անցներ 2021 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբերին»,-ՈւԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինիի խոսքն է մեջբերում sport-express.ru-ն:

УЕФА рассматривает возможность приостановки всех национальных европейских чемпионатов в декабре 2021 года, чтобы проведение чемпионата мира-2022 в Катаре было возможно зимой.
Температура в арабской стране летом, когда по традиции проходит мировое первенство, достигает 50 градусов, и перенос турнира на зиму стал бы оптимальным вариантом.
"Я буду настаивать, чтобы ЧМ-2022 прошел зимой. Так будет лучше и для болельщиков, и для футболистов. Но в январе проходит зимняя Олимпиада, а два таких крупных турнира в одно время проводиться не могут. В таком случае оптимальным вариантом стало бы проведение чемпионата мира в ноябре-декабре 2021 года", – слова президента УЕФА Мишеля Платини передает sport-express.ru.