Սեպտեմբերի 19-ին Երևանում ամփոփվեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Ֆինլանդիայի «ՀԱՈւՍ» ծրագրի հանրային կառավարման ինստիտուտի հետ համատեղ և ԵՄ հովանավորությամբ իրականացված «Աջակցություն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը.կարգավորման կառավարում/ Ստանդարտ ծախսերի մոդել» Թվինինգ ծրագիրը: 1 մլն եվրո արժողությամբ երկամյա ծրագիրն առաջին անգամ է իրականացվել Հայաստանում:
Ինչպես նշել է իր ներածական խոսքում էկոնոմիկայի փոխնախարար, հայկական կողմից ծրագրի ղեկավար Կարինե Մինասյանը, ծրագիրը թույլ տվեց բարձրացնել նորմատիվ ակտերի մշակման հարցում պետկառույցների հնարավորությունները, ինչպես նաև նրանց գնահատումն ու ազդեցությունը բիզնեսի, պետբյուջեի, ներդրումային միջավայրի ու քաղաքացիների վրա: «Մենք պետք է ստիպենք նորմատիվ ակտեր մշակողներին ինքնուրույն գնահատել դրանց ազդեցությունը, քանի որ յուրաքանչյուր որոշում իր գինն ունի»,-ասել է նա:
Կարինե Մինասյանը հայտնել է նաև, որ երկու տարվա ընթացքում հաջողվեց համատեղ ջանքերով հասնել լուրջ արդյունքների՝ դրական փոփոխություններ արձանագրելով Հայաստանում նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծման և դրանց ազդեցությունների գնահատման գործընթացում: Նման գնահատում արդեն տրվել է 580 ակտի:
Իր հերթին Հայաստանում ԵՄ առաքելության ներկայացուցիչ Ժան Կրիսթոֆ Գայրանը հաջողված համարեց Թվինինգի այս ծրագիրը Հայստանում: «Այն կօգնի կանոնակարգման վարչական չափանիշների ներդրմանը՝ ավելի դյուրին դարձնելով վարչական արգելքների հաղթահարումը բիզնեսում»,-ասել է նա: Միաժամանակ, ըստ նրա, ակնկալվում է, որ ծրագիրը կբարձրացնի Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը, իսկ նորմատիվ դաշտի թափանցիկության ավելացումը երկարաժամկետ հեռանկարում կբարձրացնի երկրի մրցունակությունը:

Practical results of the EU Twinning project “Support to the Ministry of Economy of the Republic of Armenia: Regulatory Management/Standard Cost Model” were showcased in Yerevan on Sept. 19.
As RA Deputy Minister of Economy Karine Minasyan noted in her speech, the project had an important impact on the process of law-making in Armenia. The Head of Operations of the EU Delegation to Armenia Jean-Christophe Gayrand also expressed appreciation for the efforts of the project, which have improved the regulatory framework in the country.
“Better regulation means better laws that help save taxpayers’ money, reduce bureaucracy and make the business environment more attractive for both local and foreign entrepreneurs,” deputy minister said.
The regulatory impact assessment team of the Ministry of Economy, the direct beneficiary of the project, has evaluated a total of 580 new laws and decrees last year with the aim of determining whether they might have any impact in the fields of competition or small and medium enterprises.
“Support to the Ministry of the Republic of Armenia: Regulatory Management/Standard Cost Model” is funded by the European Union with 1 mln. Euro. The project started Feb. 1, 2010 and will close Sept. 28, 2012. HAUS Finnish Institute if Public Management is the member partner of the project.