Սեպտեմբերի 19-ին Երևանում ամփոփվեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Ֆինլանդիայի «ՀԱՈւՍ» ծրագրի հանրային կառավարման ինստիտուտի հետ համատեղ և ԵՄ հովանավորությամբ իրականացված «Աջակցություն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը.կարգավորման կառավարում/ Ստանդարտ ծախսերի մոդել» Թվինինգ ծրագիրը: 1 մլն եվրո արժողությամբ երկամյա ծրագիրն առաջին անգամ է իրականացվել Հայաստանում:
Ինչպես նշել է իր ներածական խոսքում էկոնոմիկայի փոխնախարար, հայկական կողմից ծրագրի ղեկավար Կարինե Մինասյանը, ծրագիրը թույլ տվեց բարձրացնել նորմատիվ ակտերի մշակման հարցում պետկառույցների հնարավորությունները, ինչպես նաև նրանց գնահատումն ու ազդեցությունը բիզնեսի, պետբյուջեի, ներդրումային միջավայրի ու քաղաքացիների վրա: «Մենք պետք է ստիպենք նորմատիվ ակտեր մշակողներին ինքնուրույն գնահատել դրանց ազդեցությունը, քանի որ յուրաքանչյուր որոշում իր գինն ունի»,-ասել է նա:
Կարինե Մինասյանը հայտնել է նաև, որ երկու տարվա ընթացքում հաջողվեց համատեղ ջանքերով հասնել լուրջ արդյունքների՝ դրական փոփոխություններ արձանագրելով Հայաստանում նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծման և դրանց ազդեցությունների գնահատման գործընթացում: Նման գնահատում արդեն տրվել է 580 ակտի:
Իր հերթին Հայաստանում ԵՄ առաքելության ներկայացուցիչ Ժան Կրիսթոֆ Գայրանը հաջողված համարեց Թվինինգի այս ծրագիրը Հայստանում: «Այն կօգնի կանոնակարգման վարչական չափանիշների ներդրմանը՝ ավելի դյուրին դարձնելով վարչական արգելքների հաղթահարումը բիզնեսում»,-ասել է նա: Միաժամանակ, ըստ նրա, ակնկալվում է, որ ծրագիրը կբարձրացնի Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը, իսկ նորմատիվ դաշտի թափանցիկության ավելացումը երկարաժամկետ հեռանկարում կբարձրացնի երկրի մրցունակությունը:

19 сентября в Ереване подвели итоги программы ЕС Twinning «Содействие министерству экономике по управлению регулированием. Модель стандартных расходов». Двухлетняя программа, стоимостью в 1 млн евро, была реализована впервые в Армении совместно с общественным институтом правления HOUS Финляндии при финподдержке ЕС.
Как отметила в своей вступительной речи первый заместитель министра экономики Армении, руководитель программы с армянской стороны Карине Минасян, программа позволила повысить возможности госструктур по разработке нормативных актов, а также их оценке и влияния на бизнес, госбюджет, инвестиционную среду и самих граждан. «Мы должны заставить разработчиков нормативных актов самим оценивать их влияние, поскольку каждое решение имеет цену», – подчеркнула она.
Карине Минасян также сообщила, что система управления регулированием уже действует в Министерстве экономике Армении, а за 2 года ее реализации удалось дать оценку воздействия порядка 580 актам.
В свою очередь представитель миссии ЕС в Армении Жан-Кристоф Гайран назвал программу Twinning «Содействие министерству экономике по управлению регулированием. Модель стандартных расходов», реализуемую в Армении «удавшейся». «Она поможет внедрить стандарты управления регулированием, облегчив влияние административных барьеров на бизнес», – сказал он. Одновременно, по его словам, ожидается, что программа повысит привлекательность Армении для инвесторов, а повышение прозрачности нормативного поля в долгосрочной перспективе повысит конкурентоспособность страны.