Երևանի փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը էապես բարձրացրեց ՌՈՒՍԱԼ-ի արտադրական համակարգի ներդրման արդյունավետությունը: 2012 թ. առաջին կիսամյակում գործարանի աշխատակիցները առաջարկել են 210 կայզեն` կատարելագործումներ աշխատատեղերում, որոնք կարող են իրականացվել առանց ֆինանսական ներդրումների` բացառապես ներքին պահուստների հաշվին: Ողջ 2011 թ. արդյունքներով այս ցուցանիշը կազմում էր 360 կայզեն:
Բացի այդ, արտադրական համակարգի շրջանակներում ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում ԱՐՄԵՆԱԼ-ում մշակվել է 22 նախագիծ` շուրջ 80 հազար դոլար ակնկալվող ընդհանուր տնտեսական արդյունավետությամբ: Առավել նշանակալիների թվում են` սառեցնող քսահեղուկի զտման ցիկլերի կրճատման, խնայողական օգտագործման, փայլաթիթեղի հատման մեքենայի պարապուրդների նվազեցման և այլ նախագծերը:
ԱՐՄԵՆԱԼ-ի տեխնիկական մասնագետների և բանվորների ակտիվությունն արժանացավ ՌՈՒՍԱԼ-ի արտադրության զարգացման գծով տնօրենի`Դմիտրի Բոնդարենկոյի բարձր գնահատականին. «Երևում է, որ գործարանը զարգանում է, իսկ ամենակարևորը`մարդիկ են զարգանում: Նրանք դառնում են ավելի ու ավելի շահագրգիռ իրենց աշխատանքի հանդեպ` ինչ են անում և ինչպես: Մեզ մոտ մեծ է պահեստային ներուժը, բայց եթե մարդիկ անձամբ շահագրգիռ չլինեին դրա բացահայտմամբ, ապա միայն ուսուցմամբ մենք չէինք հասնի նման արդյունքների»:
ՌՈՒՍԱԼ-ի արտադրական համակարգի հայեցակարգը հիմնված է Ճապոնիայի ավտոմեքենաշինական ձեռնարկություններում մշակված սկզբունքների վրա, որ հետագայում հաջողությամբ կիրառվել է աշխարհի խոշորագույն ընկերություններում: ՌՈՒՍԱԼ Միացյալ ընկերությունը դարձավ Ռուսաստանում արտադրական համակարգի ներդրման նախաձեռնողը:

Ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ значительно повысил эффективность внедрения производственной системы РУСАЛа. Только за первые полгода 2012 года сотрудники предприятия предложили 210 кайзенов – усовершенствований на рабочих местах, которые могут быть реализованы без финансовых вложений, исключительно за счет внутренних резервов. По итогам всего 2011 года этот показатель составлял 360 кайзенов.
Кроме того, в рамках производственной системы в первом полугодии текущего года на АРМЕНАЛе разработано 22 проекта с ожидаемой общей экономической эффективностью около 80 тысяч долларов, сообщает пресс-служба завода. В числе наиболее значительных – проекты по сокращению циклов фильтрации, экономному использованию смазочно-охлаждающей жидкости, снижению простоев на машине резки фольги и др.
Активность технических специалистов и рабочих АРМЕНАЛа получила высокую оценку директора по развитию производства РУСАЛа Дмитрия Бондаренко: “Видно, что завод развивается, а самое главное – люди развиваются. Они становятся все более заинтересованными в своем труде, в том, что они делают и как делают”. Концепция производственной системы РУСАЛа основана на принципах, разработанных на автомобилестроительных предприятиях Японии, а затем успешно примененных во многих крупнейших компаниях мира. ОК РУСАЛ стала инициатором внедрения Производственной системы в России.