Շախմատի պրոֆեսիոնալների ասոցիացիան (ՇՊԱ) հարցում է անցկացրել աշխարհի 30 լավագույն գրոսմայստերների շրջանում դասական, արագ և կայծակնային շախմատում ժամանակի հսկողության թեմայի վերաբերյալ:
Պատասխանել են 28 շախմատիստներ, այդ թվում նաև Լևոն Արոնյանը, Վիշվանաթան Անանդը, Մագնուս Կարլսենը, Ալեքսանդր Գրիշչուկը, Վասիլի Իվանչուկը, Վլադիմիր Կրամնիկը: Հիմնվելով ստացած արդյունքների վրա՝ ասոցիացիան խորհուրդ է տալիս փոխել ժամանակի պաշտոնական հսկողությունը, որը կիրառվում է աշխարհի առաջնության մրցաշարերում և խաղերում, հավակնորդների խաղերում, Գրան պրիում՝ 100 րոպե 40 քայլ համար, հետո 50 րոպե 20 քայլի համար, հետո 15 րոպե, 30 վայրկյանի հավելումով յուրաքանչյուր քայլի համար, առաջինից սկսած:
Նաև նպատակահարմար է համարվում, որ արագ շախմատի աշխարհի առաջնությունում կիրառվի 25'+10" հսկողությունը՝ 25 մեկ պարտիայի համար յուրաքանչյուր արված քայլի համար 10 վայրկյան հավելումով, առաջինից սկսած: Կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությունում կկիրառվի 3'+2" հսկողությունը, իսկ «Արմագեդդոնում» կկիրառվի 5'-4' տարբերակը (սպիտակների մոտ 5, սևերի մոտ՝ 4 րոպե, սպիտակներին միայն հաղթանակ է հարկավոր), հայտնում է chess-news.ru-ն:

20 Сентябрь 2012 - 06:35 AMT
Ассоциация шахматных профессионалов опросила 30 лучших гроссмейстеров мира на тему контролей времени в классических шахматах, быстрых и блице.
Ответы прислали 28 шахматистов, в том числе и армянский гроссмейстер Левон Аронян, Вишванатан Ананд, Магнус Карлсен, Александр Грищук, Василий Иванчук, Владимир Крамник.
Основываясь на полученных результатах, АШП рекомендует: изменить официальный контроль времени, используемый в матче/турнире на первенство мира, претендентских матчах, Гран-При – 100 минут на 40 ходов, затем 50 минут на 20 ходов, затем 15 минут, с добавлением 30 секунд за каждый сделанный ход, начиная с первого.
Так же было принято, что на чемпионате мира по быстрым шахматам использовать контроль 25'+10" – 25 на партию с добавлением 10 секунд за каждый сделанный ход, начиная с первого. На чемпионате мира по блицу использовать контроль 3'+2", а в "Армагеддоне" использовать контроль 5'-4' (у белых 5 минут, у черных 4 минуты, белых устраивает только победа), передает chess-news.ru.