«Շատ դժվար է հեռանալ ֆուտբոլից, բայց ինձ թվում է, որ ճիշտ որոշում է: Յուրաքանչյուր գործից պետք է հեռանալ ճիշտ ժամանակին, որ լավ հիշողություններ մնան, իսկ ֆուտբոլից պետք է հեռանալ նաև լավ մարզավիճակում»,- ասել է Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ավագ Սարգիս Հովսեփյանը: Սեպտեմբերի 20-ին նա հայտարարել է կարիերան ավարտելու մասին:
Հովսեփյանը ֆուտբոլում անցկացրել է 24 տարի`Հայաստանի հավաքականում անցկացնելով 131 խաղ եւ խփելով է 2 գոլ: «Դժոխային երկու օր պահանջվեց այդ որոշումը կայացնելու համար: Այժմ ավելի հեշտ է, քան որոշման կայացման պահին: Տատանվում էի. ճիշտ եմ անում, թե`ոչ: Բայց կարծում եմ, որ ճիշտ վարվեցի հենց այս պահին այդ որոշումը կայացնելու համար»,- ըդգծել է նա:
Ֆուտբոլիստի կարծում է, որ հաջող է աշխատել հավաքականում. « Չեմ կարծում, որ ես լեգենդար ֆուտբոլիստ եմ: Ես ուղղակի արել եմ իմ գործը: Փորձել եմ անել հնարավորինս լավ, թե մարզումների ժամանակ, թե խաղադաշտում: Աշխատել եմ ամեն ինչ անել ամենաբարձր մակարդակով: Իրականում երկրպագուն է որոշում`դու լավ ես խաղում, թե` վատ: Երբևէ չեմ մտածել լեգենդար լինելու մասին, քանի որ 24 տարին մեկ անթարթի պես է անցել»:
Հովսեփյանը նշել է, որ դեռ չի որոշել, թե ինչով կզբաղվի, առաջիկայում հանգստանալու է և հուսով է, որ կշարունակի մնալ ֆուտբոլում:

21 Сентябрь 2012 - 10:48 AMT
Саркис Овсепян: С каждой работы нужно уходить вовремя, чтобы в памяти остались лишь хорошие воспоминания
“Очень тяжело уходить из спорта, но, мне кажется, что это правильное решение. С каждой работы нужно уходить вовремя, чтобы в памяти остались лишь хорошие воспоминания, а футбол нужно оставлять еще будучи в хорошей физической форме”, сказал капитан национальной сборной Армении по футболу Саркис Овсепян. 20 сентября он заявил о прекращении своей спортивной карьеры.
Овсепян посвятил спорту 24 года, в составе сборной он провел 131 игру и забил 2 гола. “Для принятия данного решения потребовалось два адских дня. Сейчас стало намного легче, чем в момент принятия решения. Я колебался: правильно ли я поступаю? Но, думаю, я был прав, приняв решение именно сейчас”, – подчеркнул он.
Футболист считает, что успешно проработал в составе сборной. “Не думаю, что я легендарный футболист. Я просто выполнял свою работу. Пытался сделать все возможное, как во время тренировок, так и на матчах. Старался все сделать на самом высоком уровне. На самом деле, болельщики решают, хорошо ты играешь, или нет. Никогда не думал стать легендой, и эти 24 года пролетели, как одно мгновение”.
Овсепян отметил, что пока не решил, чем намерен заняться, в первое время он хочет немного отдохнуть, и надеется, что останется в футболе.