Այսօր` սեպտեմբերի 21-ին Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանում բացվեց հայ աբստրակցիոնիստների խմբակային ցուցահանդեսը: Այստեղ ներկայացված են Քիքիի (Գրիգոր Միքայելյան), Մոկո Խաչատրյանի, Սէվի (Հենրիկ Խաչատրյան), Վահան Ռումելյանի, Խաչատուր Մարտիրոսյանի, Գարիկ Կարապետյանի, Աշոտ Հարությունյանի, Արմենուհի Մարտիրոսյանի, Նարինե Իսաջանյանի և Լևոն Վարդանյանի շուրջ 20 ստեղծագործություններ:
«Ցանկացած իրապաշտական երևույթի գաղափարն ազատությունն է, դրանից այն կողմ գաղափար դնելն անհեթեթություն է:
Արվեստի քաղաքականացումն ու կոմերցիալիզացիան փախուստ է իրականությունից: Արվեստն ազատության տարածքը պետք է պահի»,-PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում իր մտքերը կիսեց ցուցահանդեսի մասնակից Սէվը:
«Ազատությունն այն է, երբ դու ո՛չ ուրիշին ես խափում, ո՛չ էլ քեզ: Այսինքն իրատես ես, տեսնում ես աշխարհն այնպիսին, ինչպիսին կա: Մնացածն, արդեն, անազատության նշաններ են և պատրանքներ»,-հավելեց նկարիչը:

Сегодня, 21 сентября, в Музее современного искусства в Ереване открылась выставка “Сумасшедшие абстракционисты”. Здесь представлены около 20 работ таких армянских художников-абстракционистов, как Моко Хачатрян, Кики (Григор Микаелян), Черный Блэк (Генрик Хачатрян), Ваан Румелян, Хачатур Мартиросян, Гарик Карапетян, Ашот Арутюнян, Арменуи Мартиросян, Нарине Исаджанян и Левон Варданян.
“Идеей любого реалистичного явления является свобода, предлагать идеи за ее пределами нелепо. Политизация и коммерциализация искусства – это уклонение от реальности. Для искусства необходимо свободное пространство”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net участник выставки Черный Блэк.
“Свобода – это когда ты не обманываешь ни себя, ни других. То есть, ты – реалист, видишь мир таким, какой он есть. Все остальное – это признаки отсутствия свободы и иллюзии”, – добавил художник.