Սեպտեմբերի 24-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում տեղի է ունեցել Համաբանակային 15-րդ սպարտակիադայի պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Սպարտակիադայի եզրափակիչ փուլում հանդես կգան շուրջ 400 զինվորականներ, որոնք ներկայացնում են 10 թիմեր:
Իր ողջույնի խոսքում գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաշմանյանը նշեց, որ եզրափակչի բոլոր մասնակիներն էլ բարձր արդյունքներ են ցույց տվել: «Բոլոր մաղթում եմ մրցակցային առողջ մթնոլորտ, անզիջում պայքար և թող հաղթի ուժեղագույնը»,- ասաց նա:
Բացման ժամանակ առաջին անգամ ներկայացվել է Սպարտակիադայի դրոշը, որը այսուհետ կբարձրացվի ՀՀ ԶՈՒ հետագա բոլոր սպորտային միջոցառումների ժամանակ: Հանրապետական մարզադաշտում այն բարձրացնելու պատիվը տրվել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների 9-րդ սպարտակիադայի մրցանակակիրներին:
Միջոցառման ժամանակ մրցանակներ ու պարգևներ են ստացել 2012 թվականի ընթացքում մարզական բարձր ցուցանիշներ գրանցած բոլոր զինծառայողները:
Սպարտակիադայի հանդիսավոր բացումը եզրափակվել է համերգային ծրագրով:
Համաբանակային սպարտակիադան անցկացվում է 3 փուլով` ներզորամասային, ներկորպուսային, համաբանակային:
Մրցումներին մասնակցում են ժամկետային պարտադիր զինծառայողները, սպաները և ենթասպաները (բացառությամբ մինչև վեց ամիս ծառայած պայմանագրայինները):

24 сентября в Ереване на Республиканском стадионе им. Вазгена Саркисяна состоялась торжественная церемония официального открытия 15-ой Общеармейской спартакиады. В финале спартакиады выступят около 400 военнослужащий из 10 команд.
В своей приветственной речи генерал-лейтенант Айказ Башманян отметил, что все участники финального тура показали хорошие результаты. “Желаю всем здорового духа соревнования, неотступной борьбы, и пусть победит сильнейший”, – сказал он.
В ходе церемонии открытия впервые был представлен флаг Спартакиады, который отныне будет подниматься во время всех спортивных мероприятий.
Честь поднятия флага на Республиканском стадионе была предоставлена победителям 9-ой спартакиады. Открытие спартакиады завершилось концертной программой.
Общеармейская спартакиада проводится в 3 этапа: в воинской части, в корпусе, а также общеармейская. В мероприятии принимают участие военнослужащие срочной службы, офицеры.