Հայաստանի Ազգային ժողովի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստում սկսվել է 2011-ի պետական բյուջեի կատարողականի տարեկան հաշվետվությունների ներկայացումը: «Մենք հասել ենք 4.7 տոկոս տնտեսական աճի, ինչը երկու անգամ ավելի է, քան 2010-ին»,- բացմանը հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, արձանագրվել են աճի բարձր տեմպեր արդյունաբերության ոլորտում, ինչպես նաև դրական արդյունքներ՝ գյուղատնտեսության ոլորտում, որի հետևանքով զսպվել է գների աճը: Վարչապետը նշել է նաև արտահանման խթանման ուղղությամբ կառավարության ջանքերը, ինչը զգալիորեն փոխել է ներկրման ցուցանիշները:
«Տնտեսական առումով 2011-ը Հայաստանի համար դարձել է ձեռք բերածն ամրապնդելու տարի, երկրին հաջողվել է անցում կատարել վերականգնման փուլ»,- հավելել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նաև ավելացրել է, որ սոցիալական ծախսերն այս շրջանում աճել են 4.9 տոկոսով, մասնավորապես առողջապահությանը տրամադրվող միջոցներն ավելացել են 12.8 տոկոսով, կրթության ոլորտին տրամադրվող միջոցները՝ 8 տոկոսով:

На совместном заседании постоянных парламентских комиссий Национального Собрания Армении началось представление годовых отчетов об исполнении государственного бюджета республики на 2011 год. “Мы достигли экономического роста, в два раза большего, чем в 2010г., зафиксировав рост в 4,7%”,- заявил на открытии премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
По его словам, были зарегистрированы высокие темпы роста в промышленности, а также позитивные результаты в сфере сельского хозяйства, вследствие чего был сдержан рост цен. Премьер отметил и услия правительства по стимулированию экспорта, что существенно изменило показатели импорта.
“В экономическом отношении 2011-й год стал для Армении годом закрепления достигнутого, стране удалось перейти в фазу восстановления”,- добавил Тигран Саркисян.
Премьер также сообщил, что соцзатраты за этот период выросли на 4,9%, в частности средства выделяемые на здравоохранение увеличились на 12,8%, а на сферу образования на 8%.