Բրիտանացի պատմաբան Սոֆի Ջեքսոնը գիրք է լույս ընծայել Ջեյմս Բոնդի «իրական» նախատիպի՝ գաղտնի «Սպիտակ ճագար» մականունով գործակալ Էդվարդ Իեո Թոմասի մասին, ով Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ծառայել է հակահետախուզությունում: Այդ մասին գրում է The Daily Telegraph-ը:
Ջեքսոնի գիրքը կոչվում է «Չերչիլի Սպիտակ ճագարը. Իրական Ջեյմս Բոնդի իրական պատմությունը» (Churchill’s White Rabbit: The True Story of a Real-Life James Bond): Գրող Յան Ֆլեմինգը, որը հորինել է Բոնդին, ինչպես բացահայտել է Ջեքսոնը, լավ ծանոթ է եղել Իեո Թոմասի կենսագրության հետ, որի մասին խոսվում է գրքում, ով բազմիցս դրսևորել է իրեն պատերազմի ժամանակ որպես խիզախ հետախույզ և նույնիսկ փախել Բուխենվալդի համակենտրոնացման ճամբարից:
Ֆլեմինգը, ինչպես և Իեո Թոմասը, ծառայել է հետախուզությունում, բայց այլ բաժնում: Ջեքսոնը նրանց միջև կապն առաջին անգամ բացահայտել է, արխիվում գտնելով 1945թ. զեկուցագիր, որում Ֆլեմինգը նկարագրում է ֆաշիստական գերությունից Իեո Թոմասի փախուստի հանգամանքները: Ջեքսոնի խոսքով, Իեո Թոմասը, ինչպես և Ջեյմս Բոնդը, մեծ հաջողություն է վայելել կանանց մոտ և կարողացել կենդանի մնալ մի քանի բարդ գործողություններից հետո:
Բացի դրանից, Ջեքսոնը կոնկրետ էպիզոդ է նկարագրել Իեո Թոմասի կենսագրութունից, երբ բրիտանացի գաղտնի գործակալը պատահմամբ նույն վագոն-ռեստորանում է հայտնվել գեստապոյի Լիոնի բաժանմունքի ղեկավար Կլաուս Բարբյեի հետ: Իեո Թոմասն այդ ժամանակ հետախուզության մեջ է գտնվել և կարողացել է զրույցի մեջ մտնել գերմանացու հետ: Նման էպիզոդ կա «Ռուսաստանից՝ սիրով» ֆիլմում, որտեղ Բոնդը ճաշում է «Արևելյան էքսպրեսում» թշնամու գործակալի հետ՝ ներկայանալով որպես դաշնակից, հաղորդում է Lenta.ru-ն:

Британский историк Софи Джексон выпустила книгу о "реальном" прототипе Джеймса Бонда – секретном агенте Эдварде Йео-Томасе по прозвищу "Белый кролик", служившим в контрразведке во время Второй Мировой войны. Об этом пишет The Daily Telegraph.
Книга Джексон называется "Белый кролик Черчилля: Подлинная история реального Джеймса Бонда" (Churchill’s White Rabbit: The True Story of a Real-Life James Bond). Писатель Ян Флеминг, придумавший Бонда, как выяснила Джексон, был хорошо знаком с биографией Йео-Томаса, который не раз проявил себя во время войны как бесстрашный разведчик и даже бежал из концентрационного лагеря Бухенвальд.
Флеминг, как и Йео-Томас, служил в разведке, но в другом подразделении. Связь между ними Джексон обнаружила впервые, найдя в архиве докладную записку от 1945 года, в которой Флеминг описывает обстоятельства побега Йео-Томаса из фашистского плена. По словам Джексон, Йео-Томас, как и Джеймс Бонд, имел большой успех у женщин и сумел остаться живым после нескольких сложнейших операций. В частности, "Белого кролика" трижды забрасывали с парашютом на территорию оккупированной Франции – об одной из этих забросок Йео-Томас лично отчитывался перед Уинстоном Черчиллем.
Кроме того, Джексон привела в пример конкретный эпизод из биографии Йео-Томаса, когда британский секретный агент случайно оказался за одним столом в вагоне-ресторане с шефом лионского отделения гестапо Клаусом Барбье. Йео-Томас тогда еще не находился в розыске и сумел завязать с немцем беседу, притворившись сторонником оккупационных сил. Схожий эпизод есть в фильме "Из России с любовью", где Бонд обедает в "Восточном экспрессе" с вражеским агентом, выдавая себя за его союзника, сообщает Lenta.ru.
Эдвард Йео-Томас далеко не первый из числа возможных прототипов Бонда. Главным среди возможных прообразов агента 007 исследователи считают самого Яна Флеминга, который передал герою собственное воинское звание, род службы, рост, цвет глаз, стрижку, пристрастие к кофе, сигаретам, яичнице и рубашкам с коротким рукавом, а также основные черты характера.